24. května 2010 18:49 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Praha chce dostat výherní automaty ze všech hospod a restaurací

Výherní automat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výherní automat | foto: Shutterstock

PRAHA Praha chce od začátku příštího roku dostat ze všech restaurací v metropoli výherní automaty. Zůstat by pak měly pouze v hernách. Patřičnou novelu vyhlášky by měli zastupitelé hlavního města schvalovat v září, řekl náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS). O zisky z výherních přístrojů by tak měly přijít až stovky hostinských.

Magistrát tak chce bojovat proti negativním vlivům, které jsou s spojené s gamblerstvím.

Vedení města plánuje změnit vyhlášku dvakrát. Poprvé již od července, čímž reaguje na novelu loterijního zákona. Tu minulý týden schválil Senát, nyní ji má na stole k podpisu prezident. Pokud tak učiní, obce dostanou možnost regulovat na svém území centrálně propojené videoloterijní terminály (VLT), které dosud povolovalo ministerstvo financí.

Magistrát chce proto přijmout novelu vyhlášky, která by stanovila, kde mohou být VLT umístěny. V praxi to bude podle Blažka znamenat, že již na území hlavního města nové videoloterijní terminály nebudou povoleny.

130 milionů do rozpočtu
Podobně již město reguluje klasické výherní automaty. Ke změně vyhlášky se musí vyjádřit jednotlivé městské části, poté ji bude schvalovat v polovině června zastupitelstvo.

Zároveň chce magistrát zpoplatnit provoz VLT. Ročně tak do rozpočtu získá asi 130 milionů korun. Dosud provozovatelé výherních přístrojů na poplatcích nebo příspěvcích městu zaplatili 372 milionů korun.

Blažek ale zdůrazňuje, že důvodem zpoplatnění nejsou pro hlavní město zisky do rozpočtu. "Chceme vytvořit ekonomický tlak na provozovatele," řekl.

100 000 gamblerů v Česku
Zisky z automatů podle něj nemohou vyvážit negativní dopady gamblerství. S tím má v Česku potíže až 100 000 lidí.

Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz poznamenal, že naposledy se gambler pokusil o sebevraždu v sobotu na Černém Mostě. "Lidský život má nevyčíslitelnou hodnotu, nemluvě o zkažených životech v rodinách," dodal Blažek.

Město proto plánuje další omezování výherních automatů. V září by měli zastupitelé hlasovat o druhé novele vyhlášky, která by zakázala umísťování přístrojů ve všech hospodách a restauracích. "To je úplně to nejhorší lákadlo," upozornil náměstek. Opatření se ale dočasně bude týkat pouze klasických automatů, novela loterijního zákona totiž umožňuje provozovatelům VLT zachování těchto přístrojů po tři roky. "Určitě navrhnu zákaz v restauracích, o dalších razantnějších opatřeních budeme ještě mluvit," řekl Blažek.

Podle tajemníka Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka by se zákaz automatů dotkl především menších hospod v okrajových částech Prahy, pro které představují další zdroj příjmů. "Dovedu si představit, že některé jsou na tom i existenčně závislé. V běžných restauracích v Praze, jejichž hlavním cílem je zajištění stravování, nejsou automaty hlavním zdrojem obživy," řekl Stárek ČTK.

V Praze je v současné době podle náměstka asi 6000 výherních přístrojů a téměř 5300 VLT. Celkem mohou hráči házet do automatů peníze na téměř 1500 místech.

Podle starostky Prahy 2 Jany Černochové (ODS) například na čtyřech kilometrech čtverečních druhé městské části je více než 400 klasických automatů a 520 VLT. Městská část ročně na poplatcích dostane 15 milionů korun, po zpoplatnění videoloterijních terminálů to bude dalších asi 15 milionů korun. "Na našem území přitom bylo prosázeno za minulý rok 130 milionů korun. Pouze na jednom automatu na Karlově náměstí to byly více než tři miliony," zdůraznila Černochová.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...