Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Interaktivní mapa ukáže ceny bytů i hospod. Praha chystá přehled nájmů

Blok domů na Malém náměstí, který bude nyní Praha pronajímat... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Blok domů na Malém náměstí, který bude nyní Praha pronajímat... | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Podnikatelé i běžní lidé získají přehled o tom, za kolik je možné si v Praze pronajmout byt či obchod. Na magistrátu hlavního města testuje skupina expertů interaktivní mapu, na níž lze zobrazit podrobnosti k nemovitostem, které patří Praze. Tedy třeba jméno současného nájemníka či délku jeho smlouvy.

Pokud bude mít například kavárník zájem otevřít provozovnu na Staroměstském náměstí, může využít právě tuto on-line mapu. Získá tím představu, jakou má se svým záměrem šanci uspět a na kolik peněz ho vyjde.

„Když si v mapě klikne na příslušný objekt, ukáže se, komu je pronajatý, na jak dlouho a za kolik. A také jaký má budova či prostor účel, zda je to třeba restaurace nebo kadeřnictví,“ popsala Lidovkám.cz dosluhující radní pro oblast majetku Eva Vorlíčková (TOP 09). Lidé v mapě najdou kromě obhodů či kanceláří také městské byty. 

Projekt “nájemní“ mapy začal před třemi měsíci vznikat v Institutu plánování a rozvoje. Pracuje na něm osmičlenný tým datařů, stratégů či ekonomů. Mapa je součástí obsáhlé analýzy, která má zhodnotit, jak umí Praha nakládat se svými nemovitostmi.

PSALI JSME:

Ke spuštění bude mapa připravená v příštím roce. O jejím zveřejnění na stránkách hlavního města podle všeho rozhodne až nová pražská rada, která po nedávných volbách teprve vzniká.

„Hlavním účelem bylo zjednodušit podnikatelům či jiným lidem přístup k nevyužitému městskému majetku,“ popisuje jeden z autorů projektu Petr Suška z Institutu plánování a rozvoje.

Pokud vše bude fungovat správně, může být mapa příležitostí pro to získat z městských pronájmů víc peněz než dosud.

Blok domů na Malém náměstí, který bude nyní Praha pronajímat...
Blok domů na Malém náměstí, který bude nyní Praha pronajímat...
Blok domů na Malém náměstí, který bude nyní Praha pronajímat...
Blok domů, který bude nyní Praha pronajímat Umělěckoprůmyslovému muzeu. Po...

To třeba v případě, když si podnikatel vytipuje prostory, o něž má zájem, zjistí si, do kdy má stávající nájemce smlouvu a díky této informaci se následně přihlásí do výběrového řízení, která jsou u městských pronájmů standardem. V nich pak zpravidla rozhoduje nejvyšší nabídka.

Pro lepší představu: provozovateli restaurace v Rytířské ulici v centru metropole nedávno skončila nájemní smlouva. Šlo o prostory, které patří hlavnímu městu. V následném tendru je získal jiný podnikatel za vyšší cenu. Dříve šlo za tento nájem do kasy města 2,5 milionu korun ročně, nyní je to o dva miliony víc.

Celkově Praha loni na pronájmech objektů získala 1,4 miliardy korun, u pozemků to bylo 257 milionů.

Následovník klikacího rozpočtu

Mapa může samozřejmě sloužit také jako nástroj pro pracovníky magistrátu, kteří se městským majetkem zabývají. Na jejím vzniku se nepodílí žádná externí firma, nestojí tedy žádné peníze navíc – autoři jsou zaměstnanci Institutu plánování a rozvoje či pražského magistrátu.

Hlavním záměrem této mapy je pomoci zájemcům o pražské nemovitosti, ale zároveň jde o logické pokračování v cestě za větší transparentností pražského magistrátu vůči veřejnosti.

Před několika lety začala pražská vláda pod vedením primátora Bohuslava Svobody (ODS) zveřejňovat na webu města takzvaný rozklikávací rozpočet, v němž je možné dohledat, za co přesně Praha utrácí veřejné peníze.

Stejně tak je na internetových stránkách magistrátu možné dohledat i rodné listy zakázek, tedy jejich “životní příběh“ od zadání, průběhu až po vyhlášení vítěze. K dispozici jsou na webu také smlouvy.

U rozklikávacího rozpočtu za rok 2013 jsme zaznamenali 11 557 zobrazení stránek a 6 847 unikátních zobrazeni stránek. U rodných listů zakázek to bylo za období jednoho roku 30 633 zobrazení stránek a 23 783 unikátních zobrazení,“ říká k zájmu lidí o tyto informace mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Logo Renault (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Logo Renault (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Logo Renault (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...