23. září 2009 14:03 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Praha dominuje Česku, jak ekonomicky, tak investičně

tabule s označením konce hlavního města -  Praha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy tabule s označením konce hlavního města - Praha | foto: Ondřej NěmecLidové noviny

PRAHA Českým krajům dominuje hlavní město Praha. Podle studie firmy MasterCard česká centra rozvoje je nejlepší jak podle celkové socioekonomické úrovně, tak i investiční atraktivity. Výsledky studie dnes zveřejnil ředitel MasterCard pro ČR a Slovensko Pavel Javorský.

V socioekonomické kategorii skončily na dalších místech kraje Středočeský, Jihomoravský, Plzeňský a Pardubický. Podle investiční atraktivity se za hlavním městem umístily kraje Plzeňský, Pardubický, Královéhradecký a Středočeský. Studie hodnotila všech 14 regionů.

Pořadí krajů podle socioekonomické úrovně:

Kraj:          počet indexních bodů:

Hlavní město Praha    88,9 Středočeský kraj         52,0 Jihomoravský kraj       50,7
Plzeňský kraj              47,8
Pardubický kraj           46,6 Královéhradecký kraj  46,0 Jihočeský kraj             42,9
Olomoucký kraj          40,8
Kraj Vysočina             40,6
Liberecký kraj             40,5 Moravskoslezský kraj 40,2 Zlínský kraj                  39,8
Karlovarský kraj          37,1
Ústecký kraj                35,5

Zdroj: MasterCard

"Vítězství Prahy není žádným překvapením. I jinde ve světě jsou hlavní města motorem ekonomického rozvoje," uvedl René Wokoun z Vysoké školy ekonomické Praha, která se na hodnocení podílela. V Praze se dlouhodobě soustřeďují aktivity velkých firem a ústředních státních orgánů a vzniká v ní čtvrtina hrubého domácího produktu země.

K dalším kritériím socioekonomické úrovně krajů patří nezaměstnanost, počet obyvatel a jejich výdělky, vzdělání a střední délka života, dále bytová výstavba nebo investiční pobídky.

Do hodnocení zatím jen mírně promluvila současná hospodářská recese, jež podle organizátorů více ovlivní příští ročník. Podle předpokladů Wokouna budou dopady na kraje rozdílné. "Může být problém s tím, jak se uplatní určitá část pracujících s nižší kvalifikací, je třeba klást důraz na vzdělání a dovednosti," upozornil.

Na posledních místech v hodnocení socioekonomické úrovně skončily kraje Zlínský, Karlovarský a hlavně Ústecký, který měl nejnižší hodnocení i podle investiční atraktivity. Tyto oblasti patří k méně přitažlivým regionům podle Wokouna dlouhodobě a také se mohou nejvíce obávat dopadů krize.

Součástí studie dále bylo hodnocení 24 měst. Podle socioekonomické vyspělosti vyhrála Praha před Brnem, Plzní, Hradcem Králové a Ostravou a z hlediska investiční přitažlivosti byla nejlepší Praha následovaná Mladou Boleslaví, Brnem, Plzní a Hradcem Králové.

Projekt vznikl na základě mezinárodního projektu MasterCard Worldwide Center of Commerce. V ČR se první ročník uskutečnil v roce 2008.

Pořadí krajů podle socioekonomické úrovně: Kraj: Počet indexních bodů: Hlavní město Praha 88,9 Středočeský kraj 52,0 Jihomoravský kraj 50,7 Plzeňský kraj 47,8 Pardubický kraj 46,6 Královéhradecký kraj 46,0 Jihočeský kraj 42,9 Olomoucký kraj 40,8 Kraj Vysočina 40,6 Liberecký kraj 40,5 Moravskoslezský kraj 40,2 Zlínský kraj 39,8 Karlovarský kraj 37,1 Ústecký kraj 35,5 Zdroj: MasterCard tzi vju

ČTK