Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Bratislava je bohatší než Praha. Česká metropole je v EU sedmá

Bratislava (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bratislava (ilustrační foto) | foto: ČTK

BRUSEL Praha byla v roce 2009 sedmým nejbohatším regionem v Evropské unii, což znamená propad o jednu příčku oproti přecházejícímu roku. Její hrubý domácí produkt v přepočtu na obyvatele dosahoval 175 procent průměru EU, ukázala dnes zveřejněná data Eurostatu.

Českou metropoli ale v bohatství předstihl Bratislavský kraj, jemuž patří pátá pozice (177 procent) a který před rokem byl devátý.

Zdaleka nejbohatším unijním regionem byl v roce 2009 vnitřní Londýn, v němž hrubý domácí produkt v přepočtu na obyvatele dosahoval 332 procent unijního průměru.

Regiony EU podle HDP.

Zatímco 17 unijních regionů mělo v roce 2009 HDP nad 150 procenty unijního průměru, tak u 22 dalších to bylo naopak méně než 50 procent.

Nejchudší regiony statistici hlásí u Bulharska, kde se dva z nich pohybovaly dokonce pod hranicí 30 procent průměru EU. Mezi dvacítkou nejchudších regionů figuruje pět bulharských, šest rumunských, čtyři maďarské a pět polských oblastí a žádný region ze západní či jižní Evropy.

Statistici ve svých porovnáváních použili takzvané standardy kupní síly (PPS). To je uměle vytvořená měnová jednotka, která se používá při mezinárodních srovnáních. Její výhodou je, že se v ní do jisté míry vyrovnávají rozdíly, které jinak existují mezi kupní silou národních měn
jednotlivých států.

Obecně je možné říct, že za jeden PPS by se koupilo stejné množství zboží či služeb ve všech zemích. Pozici Prahy i Bratislavy ale mohou do značné míry ovlivňovat lidé, kteří do obou metropolí dojíždějí z okolí, což ovšem platí pro řadu regionů Evropy.

U Prahy se to týká především Středočeského kraje, který je se 74 procenty průměru EU druhý nejbohatší v Česku. Jeho pozici ale sráží právě každodenní odliv obyvatel dojíždějících za prací do metropole.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!