21. července 2015 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Praha vybrala šéfa, který bude rozhodovat o podobě metropole

Primátorka Adriana Krnáčová sama zasedá v řadě z výběrových komisí na ředitele magistrátních odborů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Primátorka Adriana Krnáčová sama zasedá v řadě z výběrových komisí na ředitele magistrátních odborů. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Na klíčových úřadech pražského magistrátu se pomalu zaplňují chybějící ředitelské posty, které často rozhodují o velkých projektech za mnoho milionů. Nově přibudou šéfové pro výstavbu a komunikaci. Budou jimi Markéta Vacínová a v druhém případě Jana Berková.

Ještě před měsícem neměla vedení téměř třetina magistrátních odborů, což byl vážný problém. Nejde totiž o žádné řadové úředníky, ale manažery, kteří často rozhodují o projektech za desítky milionů.  

Pozice ředitele odboru stavebního řádu je například velmi důležitá z pohledu developerské aktivity v metropoli. Výběrové řízení na tuto pozici podle zjištění serveru Lidovky.cz vyhrála dosavadní pověřená ředitelka odboru Markéta Vacínová.

Uspěla v konkurenci devíti dalších kandidátů - včetně bývalého šéfa Útvaru rozvoje města Bořka Votavy či někdejší ředitelky stavebního odboru Ivany Jakoubkové. Jmenování nové šéfky musí ještě oficiálně potvrdit úterní hlasování rady hlavního města.

Markéta Vacínová se k celé věci zatím nechtěla vyjadřovat.

Pro lepší představu o jejím budoucím působišti: Odbor stavebního řádu je úřad státní správy a důležitý odvolací orgán. Dostávají se k němu například případy, v nichž se někdo odvolá v územním řízení na nějakém „menším“ stavebním úřadě třeba v Praze 4 nebo 10.

Zejména pak ale odbor řeší územní řízení a stavební povolení pro významné projekty, jako jsou třeba dopravní stavby typu městských tunelů.

Výběr čtyřicetileté absolventky ČVUT Markéty Vacínové, která jako úřednice působí jedenáct let, pomalu tiší personální krizi na důležitých úřednických postech. Ještě před měsícem chyběli ředitelé deseti z 32 magistrátních odborů.

Od té doby přibyli důležití šéfové pro investice a technickou vybavenost. V úterý pak – po nutném schválení radními - přibudou ředitelé (v tomto případě ředitelky) stavebního odboru a marketingu a komunikace.

Druhý jmenovaný úřad, který zahrnuje různé propagační aktivity včetně služeb pro novináře, povede nově Jana Berková. Jde o manažerku, která jedenáct let působila ve státní agentuře CzechTourism, která se zaměřuje na lákání zahraničních návštěvníků do Česka.

V posledních třech letech zastávala pozici vedoucí PR oddělení. V Českých Budějovicích vystudovala obor Účetnictví a finanční řízení podniku. Berková by měla do funkce ředitelky komunikace a marketingu nastoupit od srpna. Své vize před hlasováním rady nechtěla komentovat.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz