26. ledna 2012 16:39, aktualizováno  17:09 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Praha nedostane nic. Boj o dotaci na čistírnu vzdala

Vizualizace budoucí podoby areálu Ústřední čistírny odpadních vod v Praze na Císařském ostrově | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace budoucí podoby areálu Ústřední čistírny odpadních vod v Praze na Císařském ostrově | foto: ČTK

PRAHA Praha nezíská miliardovou evropskou dotaci na přestavbu čistírny odpadních vod. Na dnešním jednání radnice se zástupci Evropské komise a ministerstva životního prostředí se ukázalo, že hlavní město nemá na dotaci naději.

Informoval o tom radní Radek Lohynský. Problémem je především to, že má Praha příliš dlouhou smlouvu s vodohospodářskou společností. Bez zkrácení smlouvy by žádost o dotaci nemohla vůbec odejít do Bruselu.

ČTĚTE TAKÉ:


"Ztratili jsme naději, že projekt čistírny odpadních vod získá dotace z
evropských fondů. Problém provozní smlouvy byl po celou dobu projektu
identifikovaným problémem," uvedl Lohynský.

"Potvrdila se obava, kterou jsme čím dál tím intenzivněji vnímali, ale snažili jsme se za poslední rok udělat vše, aby vynaložené náklady a desetileté úsilí boje o dotaci nepřišlo vniveč. Dnes známe realitu, které se všichni báli, ale nikdo ji nechtěl vyslovit a pojmenovat jako první,"
řekl k tomu pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Podle něj je potřeba nyní začít chystat jiné řešení. Náklady na přestavbu a rozšíření pražské čistírny přesáhnou 11 miliard korun. Praha usilovala o to, aby z operačního programu Životní prostředí dostala až 5,9 miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK