Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Praha otáčí. Dům u orloje vrací firmě spojované s Janouškem

Dům U Minuty poblíž pražského orloje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům U Minuty poblíž pražského orloje. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Loni na podzim dali pražští radní výpověď firmě Hoteltyp, která provozuje pizzerii v Domě U Minuty. V historické budově u Staroměstské radnice platila příliš nízký nájem. O půl roku později se situace změnila. Nové vedení Prahy vyhazov stáhne ještě před koncem výpovědní lhůty.

Hoteltyp spojovaný s vlivným podnikatelem Romanem Janouškem tak o restauraci v atraktivní lokalitě nepřijde. Pomohla mu ochota jednat o zvýšení nájemného, které bude více odrážet cenovou mapu v centru Prahy.

Nájem bude od června ve výši 167 tisíc korun měsíčně. O věci v úterý rozhodne pražská vláda Adriany Krnáčové (za ANO).

„V tomto případě byly zásadně změněny podmínky nájmu. Návrh prošel všemi připomínkovými místy magistrátu včetně majetkové komise a nové podmínky byly doporučeny ke schválení,“ potvrdil serveru Lidovky.cz radní pro oblast majetku Michal Hašek (ANO).

Pohled na dům U Minuty na Staroměstském náměstí. Sídlí v něm restaurace...
Dům U Minuty na Staroměstském náměstí a restaurace spojovaná s Romanem...

Předešlé nastavení nájemního vztahu v renesanční budově budilo rozpaky. Po odečtení investice do oprav interiérů platila firma měsíčně jen něco málo přes jedenáct tisíc korun. Nově to bude 134 tisíc korun měsíčně – změny totiž doznala i investiční částka, kterou si Hoteltyp z nájmu odečítal.

Pokud návrh podepřený dodatkem ke smlouvě radou města projde, budou nové podmínky platit od 1. června.

NÁJEM U ORLOJE

 • Pokud rada města schválí takzvané zpětvzetí výpovědi, bude od 1. 6. 2015 platit nový dodatek smlouvy.
 • Kontrakt bude uzavřený na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou 1 rok. Dříve to bylo půl roku.
 • Dodatek zajišťuje hlavnímu městu více peněz z nájmu. Nově bude Hoteltyp měsíčně platit 167 550 korun měsíčně, dříve to bylo 55 850.
 • Sníží se také částka odečítaná z nájmu za investici do majetku města. To však nic nemění na tom, že Praha Hoteltypu odvede celkem 8 050 030 korun.
 • Hoteltyp si pronajímá prostory o výměře 134 m2. Dům U Minuty je renesanční palác stavebně propojený se Staroměstskou radnicí.
 • Firma si najímá také prostor pro zahrádku. Za ni platí cenu pro lokalitu obvyklou - tedy zhruba 2,5 milionu korun ročně za pronájem a zábor.

Společnost Hoteltyp byla dceřinou firmou dnes už zaniklého Navatypu – známé developerské firmy, která v minulosti získala v metropoli řadu zajímavých zakázek. Spojitost s Romanem Janouškem vyplývá mimo jiné z několik let starých policejních odposlechů, v nichž se podnikatel o budoucnosti Navatypu radí s bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS).

Navatyp byl dokonce od roku 1998 prvním nájemcem v objektu, pak jej však předal dceřiné firmě. Důvodem vyhazovu pro Hoteltyp z Domu U Minuty však údajně nebyla spojitost s Janouškem. Malý tým na magistrátu tehdy procházel desítky nájemních smluv u budov patřících hlavnímu městu. A tuto vytipoval jako jeden z nejkřiklavějších nevýhodných případů.

„Výpověď z nájmu jsem loni dala proto, že to byla jedna z mnoha nevýhodných smluv pro Prahu uzavřených v minulosti. Výše nájemného určí nejlépe trh, a proto si myslím, že mělo být vypsáno otevřené výběrové řízení,“ myslí si bývalá radní pro oblast majetku za TOP 09 a nyní zastupitelka Eva Vorlíčková (bezpart.).

Na otázku, proč nynější vedení města nevybralo nového nájemníka ve výběrovém řízení – které se v Praze u nájmů běžně používá – ale zvolilo raději vyjednávání s provozovatelem restaurace, současný radní pro majetek Michal Hašek neodpověděl.

NAVATYP A HOTELTYP

 • Navatyp byla význámná pražská developerská firma, která od města získávala zakázky za stovky milionů.
 • Byla prvním nájemcem prostor v Domě U Minuty (1998), posléze předala dceřiné společnosti Hoteltyp.
 • Firmu podle některých informací po smrti jejího majitele Richarda Navrátila ovládnul právě Roman Janoušek spolu s dalším "kmotrem" ODS Tomášem Hrdličkou.
 • Navatyp stavěl také byty ve Špindlerově mlýně, které za nezvykle nízké ceny přenechával vlivným pražským politikům, např. tehdejšímu náměstku primátora Rudolfu Blažkovi (ODS).
 • Nástupnickou firmou Navatypu je od roku 2009 Prominecon.

Jedním z důvodů výpovědi byly také pochybnosti ohledně částky 12,7 milionu, kterou Hoteltyp zhruba před dvanácti lety vydal na opravy objektu. Podle znaleckého posudku připadlo něco přes osm milionů na zvelebení majetku města a zbytek padl na podnikatelské zázemí. Tuto sumu také město Hoteltypu postupně odečítá z nájmu.

„Za osm milionů korun udělali úpravy, které potřebovali pro chod své restaurace,“ tvrdila před rokem exradní Eva Vorlíčková. Podle ní mělo město Hoteltypu za zhodnocení svého majetku platit výrazně méně.

Částka osmi investovaných milionů se ale měnit nebude. Odečítat se však bude delší dobu. Místo bezmála 45 tisíc měsíčně to nyní bude necelých 33 tisíc korun.

Lidovky.cz se pokusily oslovit také zástupce Hoteltypu, respektive jejího nynějšího majitele, firmu NVT Development. Telefony uvedené na internetu však nikdo nezvedal a e-maily zaslané na uvedenou adresu se vracely jako nedoručitelné.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....