Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Praha přijde o 300 milionů. Nevyčerpala je z evropských fondů

Magistrát hl. m. Prahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Magistrát hl. m. Prahy | foto: MAFRA - PETR TOPIČ

PRAHA Hlavní město nestihne vyčerpat z evropských fondů asi 300 milionů korun. Jde o peníze, které unie Praze přidělila na období let 2007 až 2013 a které bylo možné dočerpat letos. Novinářům to ve čtvrtek řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Celkem mohlo město v daném programu čerpat až 3,5 miliardy korun. V budoucnu chce město vytvořit zásobník projektů a harmonogram čerpání peněz z fondů.

„Nepodařilo se vyčerpat 300 milionů korun z časových důvodů. Co se stalo? Když to přirovnám, tak je to, jako kdyby Maxim Turbulenc vyrazili na kole k Jadranu,“ řekl Dolínek.

Podle Dolínka udělalo chybu bývalé vedení města, které „nedalo úředníkům pokyn, aby konali“, a na čerpání peněz pak měla vliv také intervence České národní banky na konci roku 2013. „Minulá rada ale poněkud zaspala a neřešila to. Bylo potřeba fixovat kurz, jenže nebylo nic připraveno,“ řekl Dolínek.

Zásobník projektů

Město v uplynulém půl roce podle náměstka posílilo personální obsazení magistrátního odboru, který má čerpání peněz z fondů na starosti, a zvýšilo počet členů komise, která hodnotí jednotlivé projekty.

Praha chce nyní vytvořit zásobník projektů, do kterého bude moci město sáhnout ve chvíli, kdy bude hrozit, že se nepodaří přidělené peníze vyčerpat. „Nebude to ale žádný seznam neúspěšných, chceme kvalitní projekty. Novinkou pak je i to, že začínáme již teď komunikovat s případnými příjemci peněz,“ dodal Dolínek. Vznikne rovněž harmonogram, podle kterého bude město potenciální příjemce evropských peněz vyzývat, aby se o ně přihlásilo - další výzvu chystá město na září.

Praha dostane do roku 2020 z evropských fondů na jednotlivé projekty pouze 50 procent nákladů. Dosud to mohlo být až 85 procent. Zbylou polovinu nákladů bude muset zřejmě hradit ze svého rozpočtu. Celkem by do Prahy mělo z unie do roku 2020 doputovat asi 500 milionů eur (13,7 miliard korun). V minulosti Praha čerpala evropské dotace ve dvou operačních programech, nově to bude pouze v jednom.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!