27. května 2009 22:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Praze rozdělení daní vyhovuje, má přebytek přes sedm miliard

tabule s označením konce hlavního města -  Praha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy tabule s označením konce hlavního města - Praha | foto: Ondřej NěmecLidové noviny

PRAHA Loňské hospodaření hlavního města skončilo s šestinásobným přebytkem oproti roku 2007. Vedení města by teď mělo rozhodnout, jak přebytek rozdělí. Už na začátku roku se ale finanční výbor zastupitelstva shodl na tom, že by měl jít prioritně na dotaci pražskému dopravnímu podniku. Tomu letos kvůli nižším dotacím od metropole totiž zřejmě budou chybět peníze na provoz i na investice.

Praha tak oznámila nečekaný přebytek 7,155 miliardy korun v době, kdy přibližně tisícovka menších měst a obcí v celém Česku vyvěsila protestní tabule s nápisem 'Vítá vás daňově diskriminované město či obec'. Obce tak dávají najevo nesouhlas s tím, že dostávají z daňového přerozdělování výrazně méně finančních prostředků na občana než velká města nad 100.000 obyvatel.

Příjmy byly skoro dvakrát vyšší, než se čekalo

Příjmy metropole loni činily přes 66 miliard korun, výdaje pak přes 59 miliard korun. V letech 2006 a 2007 dosáhl přebytek 803, respektive 831 milionů korun. Městské části, kterých je 57, vykázaly loni přebytek 263 milionů korun, což je nejméně v posledních třech letech. V roce 2007 uspořily 1,2 miliardy, o rok dříve přibližně 584 milionů korun.

Podle schváleného rozpočtu na rok 2008 přitom mělo město hospodařit s příjmy jen 37 miliard a výdaji 44,5 miliardy korun. Letos očekává metropole příjmy 40 miliard a výdaje ve výši 49 miliard korun. Výše příjmů i výdajů se ale během roku mění, ovlivňují je mimo jiné státní dotace nebo čerpání z evropských fondů.

Podle informací Sdružení místních samospráv si města a obce v Česku ročně z daní rozdělí 116 miliard korun. Z toho 49 procent dostávají Praha, Brno, Ostrava a Plzeň, v nichž žije pětina obyvatel Česka.

ČTK