6. ledna 2014 11:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rekordní přebytek zahraničního obchodu. V listopadu stoupl na 38,7 miliard

Výroba aut | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba aut | foto: Reuters

PRAHA Zahraniční obchod České republiky skončil v listopadu 2013 historicky nejvyšším přebytkem 38,7 miliardy korun, v meziročním srovnání je to o 5,1 miliardy více. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad, podle kterého meziročně výrazně rostl dovoz i vývoz. Dovoz se v běžných cenách zvýšil o 6,3 procenta a vývoz o 7,4 procenta.

Celkový výsledek zahraničního obchodu podle statistiků příznivě ovlivnilo snížení deficitu chemických výrobků, potravin a živých zvířat, pomohlo i zvýšení aktiva u polotovarů, materiálů a průmyslového spotřebního zboží. Schodek se prohloubil u obchodu s minerálními palivy, nápoji a tabákem. V porovnání s listopadem 2012 zůstalo beze změny kladné saldo u strojů a dopravních prostředků a u surovin.

ČTĚTE TAKÉ:

Zvýšil se především vývoz aut

Vývoz strojů a dopravních prostředků meziročně stoupl o 7,6 procenta, přičemž se zvýšil hlavně vývoz silničních vozidel, elektrických zařízení a průmyslových strojů. Dovoz strojů a dopravních prostředků byl meziročně vyšší o 11,2 procenta, vyšší byl dovoz silničních vozidel, telekomunikačních zařízení a zařízení k výrobě energie. Naopak klesl dovoz minerálních paliv.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz