Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Předražené zakázky. Pražský ekotendr prověřuje policie

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Víc než půldruhé miliardy korun zaplatila Praha za třináct zakázek, jejichž dokumentaci při razii na útvaru městského investora zabavila policie. Další případ, „ekotendr“ za víc než třináct miliard korun, jehož dokumentace je nyní v rukou policistů, bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) zastavil. Ve většině případů jde o zakázky, jejichž konečná cena byla vyšší než poptávaná nebo v nichž figurují firmy s nejasnými vlastníky.

Akce Prahy, jejichž dokumentaci policie zabavila. foto: Shutterstock/JB

Pokud bude vyšetřování důkladné, bude policie žádat vysvětlení od desítek osob.
Nejzajímavějším případem je zrušený tendr na nakládání s komunálním odpadem. Hospodaření s odpady v české metropoli má na starosti společnost Pražské služby, kterou si Praha za tímto účelem zřídila a v níž drží majoritu. Loni za svoz a likvidaci odpadu, za čištění ulic a další služby Praha zaplatila Pražským službám podle výroční zprávy 1,935 miliardy korun. To bylo 70 procent tržeb firmy, které loni dosáhly téměř 2,8 miliardy korun.

Pražský ekotendr

V červenci Praha „ekotendr“ vypsala. Přihlásila se tři konsorcia. Největší šance na vítězství se dávaly seskupení Čistá Praha, které tvořily firmy Pražské služby, AVE CZ a Pražská odpadová. Posledně jmenovanou firmu založily Pražské služby a AVE CZ jako administrátora zakázky 4. října 2011, tedy necelý měsíc před vyhlášením výsledků. Podle radního Pavla Richtera (TOP 09) měla sloužit k vyvádění peněz.

Smlouvy na odvoz a likvidaci odpadu Praha uzavírá s Pražskými službami vždy zhruba na rok. V roce 2011 tehdejší první náměstek pražského primátora Karel Březina (ČSSD) usoudil, že by se na tyto služby měla vypsat veřejná soutěž. Zakázka neměla být na rok, ale na deset let, aby se firmám vyplatily předpokládané investice do zařízení na svoz a likvidaci odpadu. Po tuto dobu by Praha vítězi tendru platila zhruba 1,3 miliardy korun ročně, celkem 13,2 miliardy korun.

Začátkem listopadu se otvíraly obálky. Sdružení Marius Pedersen Group požadovalo 16,9 miliardy korun, konsorcium A. S. A. 16,8 a Čistá Praha 16,4 miliardy. I nejnižší nabídka byla o 3,2 miliardy korun vyšší, než Praha počítala. Proto koncem listopadu primátor Svoboda tendr zrušil a o odpady se dál starají Pražské služby podle smluv podepisovaných na rok.

Čistá Praha

Vedle vyšší ceny byla podle Svobody stejně pádným důvodem nejasná majetková struktura Čisté Prahy. Necelá pětina Pražských služeb tehdy patřila kyperské firmě Soranus Limited, jejímž majitelem byla britská společnost Nettrubino Limited s neznámými vlastníky. Podle informací z pražských finančních kruhů za touto firmou stáli „kmotři“ Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička. Po zrušení desetiletého tendru britská firma prodala podíl v Pražských službách skupině Natland a ta jej loni v červnu přeprodala novozélandské firmě Northward Holdings Limited, za níž podle Natlandu stojí český podnikatel Jaroslav Otenšlégr.

ČTĚTE TAKÉ

Mezi případy, které bude policie vyšetřovat, je několik staveb a rekonstrukcí kanalizací. Například v Dolních Počernicích cena stavby, původně 64,5 milionu, vzrostla o čtvrtinu na necelých 80 milionů korun. Zakázku na rekonstrukci kanalizace a komunikací v Nebušicích vyhrála česká pobočka slovenského Vodomontu – VS. Výkony české pobočky za rok 2011 dosáhly 2,3 milionu korun, stejně jako v roce 2010. Přesto získala od útvaru městského investora, vedeného Jiřím Tomanem, zakázku za 43 milionů korun. Tuto cenu dokázala navýšit na konečných 50,3 milionu korun.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!