Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Přehled: Poslanci už vědí, jak zlevnit elektřinu

Češi se odhodlali platit méně za elektřinu. Opouští ČEZ, E. ON a PRE | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi se odhodlali platit méně za elektřinu. Opouští ČEZ, E. ON a PRE | foto: Lidové noviny

PRAHA Příspěvky na výrobu energie z obnovitelných zdrojů jen letos vyjdou Čechy na 32 miliard korun. Stát se chystá pravidla podnikání v oboru zelených energií razantně změnit. Zatím však není jasné jak.

Vládní návrh zákona o podporovaných zdrojích energie, který Nečasův kabinet schválil v květnu, se v poslaneckých výborech mění k nepoznání.
Zemědělský výbor přichází s návrhem, který by ve výsledku mohl vést ke snížení příplatku za obnovitelné zdroje, který zákazníci hradí v účtech za elektřinu. Všichni zákazníci prý mohou ušetřit celkem dvě miliardy korun ročně.

Hlavní změny, které zákon přináší

 • největší obchodníci s elektřinou budou povinni vykupovat elektřinu z obnovitelných zdrojů (nyní ji vykupují provozovatelé sítí)

 • systém zelených hodinových bonusů nahradí pevné výkupní ceny (ty zůstanou zachovány jen pro malé zdroje o výkonu do 100 kilowattů)

 • stanovení minimální účinnosti výroby elektřiny z biomasy

 • pojistka proti rychlému růstu obnovitelných zdrojů (přírůstek musí být nižší, než předpokládá Národní akční plán)

 • zavedení povinné recyklace vysloužilých solárních panelů
  zákon má vstoupit v platnost k 1. lednu 2013, vybraná ustanovení však budou platit již od data zveřejnění ve Sbírce zákonů

Nově by stát o něco méně podporoval výrobu elektřiny z biomasy, větší podporu by však dal na finančně méně nákladnou výrobu tepla. „Je to zhruba šestkrát levnější než současná výše příplatků za elektřinu ze spoluspalování a až 15krát levnější než v případě výroby elektřiny spalováním čisté biomasy či bioplynu,“ uvádí studie Střediska pro efektivní využívání energie, z níž poslanecký výbor vycházel.

Z podobné logiky vychází také další novinka, s níž přichází poslanecký hospodářský výbor. Podle návrhu by stát měl začít finančně podporovat čištění bioplynu a jeho vtláčení do plynovodní sítě.

Další rozmach výstavby bioplynových stanic by tak přestal navyšovat ceny elektřiny, v určité míře by se však promítl do cen zemního plynu.

Podle předsedy sdružení CZ Biom Jana Habarta se jedná o rozumný návrh, narazí však na problémy. „Investičně je to poměrně nákladné. Investor musí navíc pořídit zařízení, které z bioplynu odstraní oxid uhličitý a další nežádoucí látky,“ řekl Habart.

Habart chválí poslance také za návrh, aby stát přestal podporovat elektřinu z bioplynu, který byl vyroben výhradně z rostlinných materiálů. Návrh by mohl odradit spekulanty, kteří spoléhají na osázení polí kukuřicí a následné „krmení“ bioplynové stanice kukuřičnou siláží.

Nespokojeny s návrhem jsou však firmy pohybující se v oboru výstavby střešních solárních elektráren. Hospodářský výbor navrhnul stanovit maximální hodnotu výkupní ceny či zeleného bonusu na 4500 korun za megawatthodinu.

Změny, které k návrhu přidal hospodářský výbor

 • zavádí podporu pro bioplyn dodávaný do plynovodní sítě

 • výkupní cena nebo zelený bonus nesmí přesáhnout 4500 korun za megawatthodinu

 • konec podpory pro elektřinu vyrobenou z bioplynu pocházejícího z více než 70 procent z rostlinných materiálů

 • ruší stanovení minimální účinnosti solárních panelů

 • možnost stanovit různé ceny pro nové a rekonstruované zdroje s výrobou elektřiny a tepla

 • nevyužité rezervace výkonu pro připojení solární elektrárny k síti zaniknou

Podle jednatele dodavatelské firmy Conergy ČR Aleše Spáčila se však při ceně nižší než šest tisíc korun investice do solárních panelů na střechách budov nevyplatí. Podle původního plánu měla poslanecká sněmovna dokončit druhé čtení nového zákona, jenž nahradí původní zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů z roku 2005, již v úterý. Proti se však postavil poslanecký výbor pro životní prostředí.

Člen výboru, poslanec za Věci veřejné Josef Novotný, zmínil, že důvodem zdržení není nesouhlas s podobou nového zákona. „Změny navržené hospodářským výborem jsme v plném znění obdrželi až ve dvě hodiny v noci. Potřebujeme více času na prostudování návrhu,“ řekl Josef Novotný.

Několik změn prý výbor také navrhne. Novotný nesouhlasí s tím, že součástí návrhu je „přílepek“ týkající se zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. „Je nutné dopracovat ochranná pásma kolem solárních elektráren nebo ostrovní provozy (zdroje nepřipojené do sítě – pozn. red.),“ dodal poslanec.

Zákon o podporovaných zdrojích energie se prvně objevil v připomínkovém řízení loni v létě. Návrh narazil na silnou kritiku firem, jež v minulosti investovaly do větrných a solárních elektráren či zdrojů na biomasu. Ruší jim totiž jistotu v podobě pevných výkupních cen zelené elektřiny.

Zákon naopak vítají provozovatelé rozvodných sítí, jež zákon zbaví povinnosti vykupovat elektřinu z obnovitelných zdrojů. Výkup převezmou dodavatelé elektřiny.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...