Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

PŘEHLEDNĚ: Co přinese zavedení elektronické evidence tržeb

Neochota k odvádění DPH odráží neochotu lidí důvěřovat své vládě. Pouhé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neochota k odvádění DPH odráží neochotu lidí důvěřovat své vládě. Pouhé... | foto: Richard Cortés, Česká pozice

Sněmovna schválila předlohy o zavedení elektronické evidence tržeb. Přinášíme přehled vybraných ustanovení, které evidenci tržeb upravují: Zákon stanoví, že evidovanými tržbami budou především platby v hotovosti, uskutečněné bezhotovostním převodem, směnkou, šekem nebo obdobným způsobem a také započtením kauce. U podnikatelů a firem nebudou evidovanými tržbami například příjmy, které nejsou předmětem daně z příjmů.

  • Poplatník bude muset nejpozději při zaplacení zboží nebo služby poslat daňové správě datovou zprávou údaje o tržbě a vystavit kupujícímu účtenku. K údajům poslaným daňové správě bude patřit DIČ, označení provozovny a pokladního zařízení, číslo účtenky, datum a čas, hodnota tržby, částka bez DPH a DPH a bezpečnostní a podpisový kód. Pokud poplatníkovi nedorazí potvrzení o přijetí údajů, bude je muset poslat znovu nejpozději do 48 hodin. Ve zjednodušeném režimu bude poplatník posílat daňové správě údaje nejpozději do pěti dnů od přijetí tržby.
  • Evidence tržeb ve zjednodušeném režimu bude možná při prodeji zboží a služeb v dopravních prostředcích při pravidelné přepravě osob. Další okruhy tržeb s evidencí ve zjednodušeném režimu bude moci stanovit nařízením vláda; půjde o oblasti, kde by běžná evidence ztížila nebo znemožnila hospodárný výkon činnosti. Zjednodušenou evidenci bude povolovat finanční úřad.
  • Z evidence budou vyloučeny tržby státu, krajů nebo obcí, pošt, bank, pojišťoven, investičních a penzijních fondů a také tržby energetických a vodárenských firem. Evidovat se nebudou ani tržby ve školních jídelnách, na palubách letadel, z jízdného na železnici nebo jízdného placeného v dopravních prostředcích a také z provozování prodejních automatů a veřejných toalet.
  • Poplatník bude muset veřejně vystavit informaci o tom, že je kupujícím povinen vystavit účtenku a zaevidovat tržbu buď v běžném, nebo zjednodušeném režimu. Kupující si bude moci na internetu ověřit, zda údaje o tržbě skutečně poslal daňové správě.
  • Zákon nabude účinnosti od osmého měsíce potom, co vyjde ve sbírce. První tři měsíce od účinnosti budou pod zákon spadat ubytovací a stravovací služby, následně přibude velkoobchod a maloobchod. Od 16. měsíce od účinnosti mají být evidovány všechny tržby kromě tržeb řemeslníků, které se po zákon dostanou od 18. měsíce. Vláda bude moci nařízením stanovit, že některé tržby nebudou od nabytí účinnosti zákona dočasně evidovanými tržbami.
  • Kontrolní úřady budou moci zjišťovat dodržování elektronické evidence tržeb prověřovacími nákupy. Za „zvlášť závažné porušení povinnosti zasílat údaje o evidované tržbě nebo vydávat účtenky“ při kontrolním nákupu budou moci úřady nařídit okamžité uzavření provozovny nebo pozastavení výkonu činnosti.
  • Jednotlivec, firma nebo podnikatel který „závažným způsobem úmyslně ztíží nebo zmaří evidenci tržeb“, bude moci dostat až půlmilionovou pokutu. Stejná pokuta bude hrozit firmám a podnikatelům za to, že nezašlou údaje o tržbě daňové správě nebo nevydají kupujícímu účtenku. Sankci až 50.000 korun budou moci dostat za nevystavení informace o svých povinnostech ohledně elektronické evidence tržeb a za zacházení s autentizačními údaji nebo certifikátem pro evidenci tržeb tak, že by mohly být zneužity.
  • Ministerstvo financí bude moci pořádat účtenkovou loterii o věcné nebo peněžní ceny, které se budou moci lidé zúčastnit na základě zaslání účtenky nebo údaje povinně uváděného na účtence.
  • Podnikatelé budou moci využít jednorázovou slevu až 5000 korun na náklady spojené se zavedením evidence tržeb. Výše slevy se bude odvíjet od daňového základu z podnikání.
  • Stravovací služby s výjimkou podávání alkoholických nápojů se zařadí do 15procentní sazby daně z přidané hodnoty, nyní jsou v 21procentní sazbě.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé
TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé

Alergeny jsou takovým novodobým strašákem všech maminek... a i já jsem řešila, jak šetrně zavádět lepek u naší malé Adélky. Jako na zavolanou mi...