8. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ekonomický propad země příští rok skončí, tvrdí řecký premiér

Premiér Řecka Antonis Samaras na mezinárodním veletrhu v Soluni.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Řecka Antonis Samaras na mezinárodním veletrhu v Soluni. | foto: Reuters

ATÉNY Šestiletý ekonomický propad v Řecku příští rok skončí a země dosáhne předkrizové a možná i vyšší úrovně prosperity do roku 2020. Prohlásil to řecký premiér Antonis Samaras v projevu, jímž zahájil výroční mezinárodní veletrh v Soluni.

Samaras předpověděl, že letošní pokles ekonomiky bude mírnější, než se očekávalo. Podle něj to pomůže zemi splnit a překročit rozpočtové cíle, které jí zadali mezinárodní věřitelé za svou finanční pomoc.

Letos by se měl primární rozpočet, který nezahrnuje splátky úroků a jistiny dluhu, dostat namísto plánované vyrovnané bilance do přebytku, řekl premiér. Věřitelé by tak prý měli Řecko za dle něj nejhlubší snížení rozpočtového deficitu v historii odměnit dalším zmírněním dluhové zátěže.

ČTĚTE VÍCE:

Samarasovi k dnešní optimistické předpovědi nahrály příznivé páteční údaje, podle nichž řecká ekonomika ve druhém čtvrtletí vykázala mnohem slabší propad, než se čekalo. Hrubý domácí produkt meziročně klesl o 3,8 %, tedy nejpomalejším tempem za téměř tři roky, proti propadu o 5,6 % v prvním čtvrtletí.

Evropská komise a Mezinárodní měnový fond (MMF) předpokládají, že v celém letošním roce řecká ekonomika vykáže propad o 4,2 %.

Řecko dosud obdrželo 240 miliard eur

Řecko již dostalo od EU a MMF dva balíky úvěrové pomoci v celkové výši 240 miliard eur (6,2 bilionu Kč). Řecký ministr financí Jannis Sturnaras minulý měsíc připustil, že Řecko by mohlo potřebovat dodatečnou pomoc v objemu až deseti miliard eur, což potvrzují odhady mezinárodních věřitelů.

Výměnou za poskytnutou pomoc zaváděla řecká vláda výdajové škrty, snižovala důchody a mzdy a zvyšovala daně, což prohlubovalo propad ekonomiky způsobený dluhovou krizí. Od roku 2008 se výkon řecké ekonomiky snížl o 23 %.

ČTK, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz