16. října 2009 13:48 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Premiér Fischer chce svůj NERV. Ekonom Sedláček se další práci nebrání

Logo Národní ekonomické rady vlády (NERV) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Národní ekonomické rady vlády (NERV) |

PRAHA Premiér na dnešním setkání s podnikateli v rámci Česko-slovenské obchodní komory prohlásil, že chce obnovit činnost ekonomické rady vlády. Informoval o tom server Tyden.cz.

"Hledám nějaký způsob, jak obnovit NERV," uvedl Fischer. "Považuji tento orgán za velmi inteligentní," dodal s tím, že je ochoten rozšířit jeho složení podle návrhů představitelů hlavních politických stran.

Podle Fischera by ale museli v novém NERVu zasednout ekonomové, kteří by se byli schopni spolu domluvit. "Nemohlo by to být jako s tripartitou, kde mezi jednotlivými stranami dialog často není možný," zažertoval.

Pokračování podobného uskupení nevylučuje ani člen minulé rady Petr Zámečník. "Vždycky má smysl bavit se o odborných věcech s lidmi, kteří tomu rozumí." Své angažmá v novém NERVu ale komentovat nechce. "Ponechávám na panu premiérovi, koho si tam vezme," řekl serveru Lidovky.cz. 

Čtěte: Politická a ekonomická opatření opdle NERVu

V dalším pokračování NERVu vidí smysl i jeho další člen Tomáš Sedláček. "Rozpustili jsme se kvůli nadcházejícím volbám, nechtěli jsme se účastnit politického boje," vysvětluje. Vzhledem k tomu, že se ale mandát Fischerovy vlády podstatně protáhl, je podle něj další existence poradního orgánu na místě.

Naopak ho překvapuje, že odborné rady nemá více ministrů, aby se případné připomínky rovnou zakotvily do vládních návrhů. "Je lepší, když se crash testy dělají uvnitř továrny, a ne až když auto vyjíždí na dálnici," řekl Lidovkám. Své další práci pro ekonomickou radu vlády se vůbec nebrání. "Nemám s tím nejmenším problém", řekl.

Pro neustálou činnost ekonomické rady vlády je i Pavel Kohout. "Poradní orgán by měl fungovat permanentní bázi, jako je to běžné například u americké administrativy," řekl Lidovkám.

Národní ekonomickou radu, kterou jako poradní orgán sestavil Mirek Topolánek, dříve silně kritizoval předseda ČSSD Jiří Paroubek. Skládala se z desíti, později devíti expertů, kteří vládě pomáhali řešit otázky spojené s hospodářskou recesí. Členové byli Vladimír Dlouhý, Pavel Kohout, Michal Mejstřík, Jiří Rusnok, Tomáš Sedláček, Jiří Schwarz, Jiří Weigl, Petr Zahradník a Miroslav Zámečník. Svou činnost rada ukončila závěrečnou zprávou v půlce září.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!