3. října 2012 14:29, aktualizováno  15:43 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda chce zavést koncese na prodej alkoholu a jednotnou kontrolu

Premiér Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas | foto: ČTK

PRAHA Ministři na jednání vlády dostali od Petra Nečase za úkol zpracovat opatření, jež omezí černý trh s alkoholem. Prodejci by například měli mít pro prodej lihovin koncese, které získají po splnění předem definovaných podmínek. Pod jednu instituci by se také měly sjednotit orgány, které budou kontrolovat kvalitu prodávaných lihovin.

Postup zavedení koncesí pro prodej alkoholu má vypracovat ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle Nečase musí systém definovat jasné podmínky, za kterých bude pro udělení koncese nárok.

ČTĚTE TAKÉ:

Stanovení přesných kriterií má zamezit vzniku korupčního prostředí, ve kterém by úředník mohl říkat, komu koncesi dát, a komu ne, uvedl premiér. "Nesmí tím vzniknout byrokratický systém," řekl Nečas.

Sjednocením kontrolních orgánů se bude zabývat ministerstvo zemědělství. Nyní jsou rozděleny kompetence hygienické služby, zemědělské a potravinářské inspekce, obchodní inspekce a podobně.

Řešení napříč resorty

Ministerstvo financí bude řešit zpřísnění kontrol trhu s metylalkoholem a zavedení sankcí za ztrátu kolků na lahvi. Ministerstvo spravedlnosti má provést revizi trestního zákoníku v oblasti trestných činů souvisejících s nelegální výrobou a distribucí lihovin.

Omezením černého trhu s alkoholem se budou zabývat také rezorty zdravotnictví a vnitra. Stát k jednání přizve také Unii výrobců a dovozců lihovin, Potravinářskou komoru a další odborné skupiny. Návrhy konkrétních opatření mají být vypracovány 17. října.

Podle Nečase na území ČR budou probíhat mimořádné kontrolní akce, které se zaměří na nelegální výrobu a prodej alkoholu.

Vznikne také informační kampaň o nebezpečích při konzumaci tvrdého alkoholu. "Budoucí konzumenti by měli mít dostatek informací o tom, co vše alkohol způsobuje, jaká jsou rizika a jak se jim vyvarovat," dodal Nečas.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.