19. března 2013 14:04 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Přestaňte plýtvat penězi daňových poplatníků, vyzvala OECD Francii

Francouzský prezident François Hollande. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident François Hollande. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzská vláda by měla uskutečnit rozsáhlou revizi veřejných výdajů a zastavit plýtvání penězi daňových poplatníků.Uvedla to dnes Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve zprávě o stavu francouzského hospodářství. Předpověděla rovněž, že francouzská ekonomika letos stoupne o pouhých 0,1 procenta namísto dříve předpokládaných 0,3 procenta.

Francouzský prezident François Hollande by měl v příštích týdnech představit podrobnosti o tom, jak si představuje další snižování rozpočtového deficitu. Francie byla minulý měsíc kvůli slabému hospodářskému růstu nucena upustit od slibu, že letos sníží rozpočtový schodek na tři procenta hrubého domácího produktu, což je limit stanovený Evropskou unií.

ČTĚTE TAKÉ:

OECD předpokládá, že Francie letos vykáže schodek 3,5 procenta HDP a na tříprocentní úroveň se dostane v příštím roce. Francie se podle OECD správně rozhodla, že nebude zatěžovat ekonomiku dalšími úspornými opatřeními. Mohla by však s penězi daňových poplatníků nakládat hospodárnějším způsobem.

Plán? Zdanit bohaté a korporace

"Existující a navrhované rozpočtové výdaje na všech vládních úrovních by měly projít důkladnou analýzou. Ta by vyloučila položky, u kterých by se prokázala neefektivita," uvedla OECD.

Francouzský ministr financí Pierre Moscovici připustil, že Francie již nemůže ignorovat vysokou úroveň svých veřejných výdajů. Zdůraznil však, že v blízkém období je třeba zaměřit se zejména na získání dodatečných příjmů od velkých podniků a bohatých lidí.

Lidovky.cz, ČTK