8. října 2011 18:57 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Prezidenti V4 jsou pro rozvoj jaderné energetiky

Jaderná elektrárna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

VISEGRÁD Prezidenti zemí visegrádské skupiny (V4) na summitu v Maďarsku podpořili pokračování jaderné energetiky v regionu. Atomová energie podle nich pro Polsko, Maďarsko, Českou republiku a Slovensko nemá alternativu a je výhodné ji dále rozvíjet.

Hlavy států V4 to řekli novinářům po jednání ve Visegrádu,k de zakončili dvoudenní summit V4. Omezení jaderných elektráren prosazuje Německo v souvislosti s havárii v japonské elektrárně Fukušima poškozené zemětřesením.

"Hovořili jsme o tom, že mírové využití atomové energie je pro nás velice důležité. Nemá to alternativu, jsme velice závislí na jaderné energii," řekl maďarský prezident Pál Schmitt po skončení jednání prezidentů V4. Také jeho protějšky z Česka a Slovenska označili jadernou energetiku za důležité téma schůzky.

O summitu V4

Nynější summit hlav států V4 se koná v jubilejním roce dvacátého výročí založení V4. Plenární jednání prezidentů zemí V4 dnes hostil maďarský hrad Visegrád, který dal uskupení středoevropských zemí jméno.

"Máme silný pocit, že by bylo absurdní zejména pro země našeho typu, které nemají plyn a jiné velmi lukrativní energetické zdroje, abychom se programu jaderné energetiky vzdávali," řekl český prezident Václav Klaus. Je podle něj naprosto chybné, aby se havárie ve Fukušimě interpretovala jako energetický problém, když byla následkem přírodní katastrofy.

Podle slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče je atomová energie důležitým zdrojem v regionu a má další budoucnost. "To, že dnes je najednou móda, že atomové elektrárny jsou z hlediska ekologického a bezpečnostního nepřijatelné, je trochu přehnané," poznamenal. Uzavírání jaderných elektráren je podle Gašparoviče navíc velmi nákladné.

ČTĚTE VÍCE:

"Dát peníze do vědy a výzkumu těchto elektráren má větší význam, než dávat je do likvidace," řekl.

Nehoda ve Fukušimě vystrašila Německo

Německo se po havárii ve Fukušimě rozhodlo odstavit všech svých 17 jaderných elektráren do roku 2022. Energie z jádra nyní zajišťuje asi pětinu spotřeby ve Spolkové republice. Ta chce v budoucnu při výrobě elektřiny mnohem víc sázet na obnovitelné zdroje nebo plyn.

Česko má nyní k dispozici čtyři jaderné reaktory v elektrárně Dukovany a dva v Temelíně, kde polostátní energetická společnost ČEZ plánuje stavba třetího a čtvrtého bloku. Z jádra loni bylo v České republice vyrobeno přes 30 procent elektřiny a podle pracovní verze státní energetické koncepce počítá stát do budoucna se širokým využitím jaderné energie. Tradičním oponentem rozvoje atomových elektráren ve střední Evropě je Rakousko.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SYSTÉMOVÝ TESTER V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč