7. ledna 2008 11:41 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Při prudkém pohybu koruny zasáhneme

Padesátikoruna - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Padesátikoruna - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

BERLÍN/PRAHA Jakmile se kurz koruny bude pohybovat příliš prudce, Česká národní banka okamžitě zasáhne. Na zřetelné posilování měny reagoval guvernér ČNB Zdeněk Tůma v rozhovoru pro list Financial Times Deutschland.

"Pokud kurzová kolísání příliš zesílí, budeme reagovat," uvedl Tůma. "Jakmile se pohyby kurzu stanou faktorem inflace, pak se stávají kritériem i pro naše politická rozhodnutí," dodal guvernér.

"Slovní intervence je na místě, koruna je zhruba o 50 haléřů silnější, než by ekonomice slušelo," řekl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Tůmův komentář ale prý bere jen jako "takového malého strašáka", protože ČNB doposud intervenovala jen sporadicky. Letošní vývoj kurzu koruny podle něj určí trh dolar versus euro, nikoliv intervence centrální banky.

Česká měna od počátku nového roku výrazně posiluje. Za minulý týden získala vůči euru zhruba půl koruny, dostala se až na 26,10 Kč/EUR a přiblížila se ke svému prosincovému historickému maximu 26,07 Kč.

Analytik: Musíme si přát posilování koruny
Růst koruny umožňuje ČNB zvyšovat úrokové sazby pomaleji i přesto, že meziroční inflace vystoupila v listopadu již na více než šestileté maximum pět procent z říjnových čtyř procent. Hlavní úroková sazba je nyní na 3,5 procenta, nejníže z celé Evropské unie. Úrokové sazby zvýšila ČNB naposledy na konci listopadu a předtím v květnu, červenci a srpnu.

Tůma uvedl, že by byl rád, kdyby inflace do roku 2010 klesla zpět na dvě procenta.  "Při pohledu na nový inflační cíl centrální banky si musíme přát posilování koruny, jinak se u nás celkem rychle zdvojnásobí úrokové sazby," podotkl Michl.

V otázce přijetí eura Tůma připustil, že pro české firmy by mohlo mít nahrazení koruny výhody, před příliš brzkým krokem v tomto směru ale varoval. "Kdybychom splnili kritéria pro euro jen díky krátkodobým opatřením, mohly by nás brzy postihnout vážné problémy," řekl. "Pozorovali jsme to u řady zemí, jejichž konkurenceschopnost po zavedení eura těžce utrpěla," dodal guvernér s odkazem na ekonomiky Portugalska nebo Španělska.

Minulý týden Tůma v rozhovoru pro tisk uvedl, že Česká republika by mohla přijmout euro například v roce 2019. Podle něj by se tak využilo toho, že na tento rok připadá stoleté výročí zavedení české měny.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
CUSTOMER CARE COORDINATOR SPANISH + ITALIAN

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 31 000 Kč