2. února 2010 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Při škrtání není pro ODS nic tabu. Chce propustit 15 tisíc lidí

Mirek Topolánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Občanští demokraté poprvé prozradili, s kým a jak chtějí dát do pořádku zadlužené veřejné finance. Šéf strany Mirek Topolánek se chystá před volbami zopakovat sázku na odborný poradenský tým. Volební program ODS zatím tají. Místopředseda Petr Nečas včera v rozhovoru pro LN zveřejnil první kroky, které by měly stlačit strukturální deficit rozpočtu, jenž podle odhadů ČNB dosahuje 180 miliard korun.

"Až 70 miliard se dá velmi rychle ušetřit v provozu státu," říká Nečas. Počítá s propouštěním z veřejné správy a slučováním úřadů. "Ročně se dá plošně snížit počet lidí o dvě procenta," dodává.

O práci by tak přišlo zhruba 15 tisíc ze 773 tisíc lidí ve veřejných službách. Na plošném propouštění by se tak při průměrném platu 24 tisíc měsíčně ušetřilo necelých pět miliard korun.

Výrazně větší úsporu má přinést slučování úřadů. ODS chce například oprášit nápad na jedno inkasní místo, kde by se vybíraly daně, sociální i zdravotní pojištění. Dnes se o to starají tři různí úředníci. Stejně tak by se na jednom místě měly vyplácet všechny sociální dávky, podpory, důchody i nemocenská.
Další peníze se mají ušetřit odložením investic nebo jejich převodem na soukromé firmy. Úřady by si tak třeba samy nebudovaly počítačové sítě. Celé by je dala dohromady soukromá firma, která by je státu jen pronajala.

Petr Nečas.

"Zatím nemáme přesný seznam, ale dá se tím ušetřit až kolem 30 miliard," říká Nečas. Občanští demokraté ale přiznávají, že budou muset sáhnout i na daně a všechny sociální dávky včetně důchodů. "Nic není tabu," slibuje Nečas.

Mirek Topolánek už před časem v HN naznačil, že strana chce víc vybrat na DPH tím, že sblíží obě sazby. Pokud chce do rozpočtu alespoň nějaké peníze získat, musela by být jednotná sazba alespoň 18 procent. To znamená výrazné zdražení potravin nebo léků. Další miliardy má přinést zpřísnění udílení důchodů a podpor v nezaměstnanosti. Omezeny by měly být předčasné i invalidní důchody. Právě možnost odejít do penze dřív loni podle prvních analýz výrazně přispěla k prohloubení schodku v důchodech na 30 miliard korun. Starší lidé se báli o práci, a tak raději unikli do dřívější penze.

Na podporu v nezaměstnanosti by ztratili nárok lidé, kteří sami dají výpověď. "Měli by nárok jen na životní minimum," říká Nečas.

Sázka na tým ekonomů vyšla Topolánkovi před pádem vlády s Národní ekonomickou radou NERV. Skupina ekonomů a jejich úsporné nápady tehdy získaly značnou podporu veřejnosti. Teď ji má následovat Ekonomická skupina odborníků (ESO). Jejími členy jsou vesměs liberální ekonomové. Zasedne v ní někdejší zástupce země u Světové banky Miroslav Zámečník, předseda dozorčí rady a šéf Institutu ekonomických studií FSV UK Michal Mejstřík, Jiří Schwarz z VŠE, Lubomír Lízal z Národohospodářského ústavu Akademie věd, Josef Šíma z CEVRA, Petr Zahradník z České spořitelny a Jan Procházka ze společnosti Cyrrus. ODS mají pomoci s přípravou volebního programu.