Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Příjmy státního rozpočtu prudce klesly

Ilustrační foto: Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Peníze | foto: René Volfík, ČTK

PRAHA Do státní pokladny připlynulo v lednu o 500 milionů korun více, než z ní bylo vydáno. A to i přes skutečnost, že se domácí ekonomika již začala potýkat s prvními dopady světové ekonomické krize, zejména pak se zpomalujícím se tempem hospodářského růstu, klesající poptávkou a rostoucí nezaměstnaností.

„Státní rozpočet skončil překvapivě v přebytku,“ uvedl ekonom Next Finance Vladimír Pikora. Zároveň však upozornil na pokles přebytku lednového hospodaření státu v porovnání s loňským rokem, kdy na konci ledna převyšovaly příjmy státního rozpočtu jeho výdaje o 9,7 miliardy korun. „Krize se tak již evidentně zakousla do české ekonomiky a příjmy státní pokladny to hned pocítily,“ upozornil Pikora.

Vůbec největší propad zaznamenaly příjmy ze spotřebních daní, které oproti loňskému lednu poklesy o 39 procent. Zatímco loni v prvním měsíci roku do státní kasy připlynulo ze spotřebních daní 9,4 miliardy korun, letos tento příjem poklesl o 6 miliard. Ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že významným faktorem propadu příjmů ze spotřebních daní byla klesající spotřeba pohonných hmot. Ta souvisí s nižší přepravní aktivitou v důsledku klesající poptávky. „Dalším důvodem je pak skutečnost, že loni byl příjem ze spotřební daně vyšší v důsledku toho, že se trh předzásoboval kvůli očekávanému navýšení spotřebních daní,“ vysvětlil Kalousek.

Podle parlamentem schváleného státního rozpočtu by letos měl stát hospodařit s deficitem 38,1 miliardy korun. Výpočet však vycházel z předpokladu růstu ekonomiky o 4,8 procenta. Páteční aktualizovaný odhad ministerstva financí počítá s růstem 1,4 procenta, a schodek by tak činil cca 73 miliard korun. Podle Kalouska však z lednových ukazatelů výběru daní nelze nic předpovídat. Daňové dopady vyplývající z ekonomické krize a z možného propadu daní z příjmů firem budou podle Kalouska zřejmé až v roce 2010.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!