Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Připravil Česko o čtvrt miliardy z ruského dluhu, dostal podmínku

Letadlo JAK 48 D | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo JAK 48 D |

PRAHA Na tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let dnes odsoudil Obvodní soud pro Prahu 1 ruského podnikatele Anatolije Belouse za to, že při deblokaci ruského dluhu připravil stát o více než čtvrt miliardy korun.

Jeho firma BMC Agro-Industry od Ruska převzala tři letadla JAK 42-D, které měla prodat a Česku z prodeje dát 10,2 milionu dolarů. Letadla sice prodala, ale stát nedostal ani korunu. Informuje o tom server iHNed.cz.

"Pokud by musel do vězení, výrazně by se snížila šance, že stát ještě něco dostane," odůvodnil trest soudce Karel Kudláček. Státní zástupce Radim Daňhel požadoval pro Belouse trest v rozmezí pěti a šesti let a zaplacení několikamilionové pokuty.

Ruský dluh

Kauza začala v roce 2000, kdy se Česko snažilo z Ruska vymoci část jeho dluhu vzniklého za socialismu. Rusko nabídlo tři dopravní letadla, ale vymínilo si, že prostředníkem bude Belousova firma. Stát poté uzavřel s BMC dohodu, že mu za letadla zaplatí 10,2 milionu dolarů. Rusko tak přitom umazalo dluh v pětinásobné výši.

Belous před soudem argumentoval tím, že se svůj dluh snaží uhradit. Se státem loni v září - tedy v době, kdy už před soudem ležela obžaloba - uzavřel dohodu o narovnání s tím, že místo původních 10,2 milionů zaplatí během sedmi let 17 milionů dolarů. První milion měl přijít letos, ale Belous ho nezaplatil, píše iHNed.cz.

Belousova firma letadla převzala a obratem prodala, jenže v účetnictví se neobjevila ani koruna a ani stát nedostal zaplaceno. Ministerstvo financí proto na Belouse podalo trestní oznámení pro poškozování věřitele. Letadla v té době podle znaleckého posudku měla hodnotu 713 milionů korun, pokračuje iHNed.cz.

Lukrativní obchod ze kterého nemělo Česko nic

Belous se podle serveru u soudu hájil tím, že letadla byla v dezolátním stavu a dvě z nich neprodal. Uvedený kupec prý byl jen další prostředník prodeje, na kterého byla letadla převedena jen formálně, aby byl ulehčen další prodej.

Vazby na ČSSD

Belous je také stíhán za stamilionové daňové úniky spolu s Filipem Bušinou, bývalým investičním náměstkem středočeských krajských nemocnic. V dozorčí radě firmy BMC byl i bývalý místopředseda ČSSD Karel Machovec, který se ale hájí, že ve firmě působil jen okrajově v projektu na dovoz zemědělských technologií do Ruska, jednání o ruském dluhu ho nezajímala a brzy z firmy odešel.

"Mohl pak silněji vystupovat, když nebyl jen zprostředkovatel, ale vlastník," uvedl Belousův obhájce Zdeněk Kubica. Toto vysvětlení ale soudce neuznal. "Ta letadla létala dál v Moldávii či Íránu, aniž by Česká republika jako oprávněná osoba z toho cokoliv měla," řekl Kudláček.

Belousův advokát navíc uvádí, že z prodeje třetího letadla nabízela BMC ministerstvu financí 5,8 milionu dolarů, to je ale odmítlo a chtělo se soudit. "Nebyly to hotové peníze, ale jen garance nějaké ruské banky. Kdyby chtěli platit, tak číslo účtu znali," odmítá to Daňhel.

Šance na zaplacení jsou malé

Soudce Kudláček navíc Belousovi neuložil ani zákaz činnosti, tedy působit jako statutární zástupce firmy, jak je v podobných případech běžné.

Zdůvodnil to podobně jako podmíněný trest - probíhajícími dohodami o narovnání. "Sice ve funkci předsedy představenstva BMC jednoznačně selhal, ale zákaz činnosti by opět mohl vést k tomu, že by byla snížena vymahatelnost nároku České republiky," uvedl podle iHNed.cz.

Státní zástupce Daňhel ale příliš nevěří, že by stát z BMC něco vymohl. "Těch možností na zaplacení bylo dost," říká s tím, že veškeré návrhy ze strany BMC na nová jednání jsou podle něj účelové a snaží se oddálit zaplacení.

,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na Lidovky.cz