Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Přísně tajné: strategické zásoby za miliardy

Centralná tankoviště ropy v Nelahozevsi, kde se skladují české ropné rezervy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Centralná tankoviště ropy v Nelahozevsi, kde se skladují české ropné rezervy. | foto: Mero.cz

PRAHA  Ropa a ropné produkty na 110 dní spotřeby, obilí na měsíc a potraviny na tři dny. To vše má stát nachystáno v utajovaných skladech pro případ velkých krizových situací nebo živelních pohrom.

Nákup a obnovu strategických zásob má na starosti úřad s názvem Správa státních hmotných rezerv. Každý rok uzavře obchody za desítky miliard korun.

Například jen loni nakoupil za 6,8 miliardy korun, další obchodní transakce pak dosáhly výše přes 27 miliard korun.

Každý komfort však něco stojí. Na fungování zmíněného úřadu jen letos přispějí daňoví poplatníci částkou téměř dvě miliardy korun, z toho 120 milionů padne na platy a odměny zaměstnanců úřadu.

Přesný seznam i množství skladovaných položek úřad tají. „Seznam položek a jejich orientačních cílových stavů je utajovanou informací stupně vyhrazené. Z toho důvodu vám jejich přehled nemohu poskytnout,“ vysvětluje mluvčí úřadu Irena Široká.

Tajnosti kolem konzerv a oleje

K řadě informací se však lze dostat jinak. Například z výroční zprávy podniku Mero ČR vyplývá, že firma v areálu u středočeské Nelahozevsi skladuje pro stát 980 tisíc tun ropy. To odpovídá spotřebě českých rafinerií za 50 dní provozu. Vedle ropy stát uchovává také statisíce tun benzinu a nafty.

Správa státních hmotných rezerv

SSHR má za úkol shromažďovat strategické suroviny pro krizové situace, jako je například přírodní katastrofa, teroristický útok nebo průmyslová havárie. Tyto suroviny, jakými jsou třeba ropa nebo obilí, musí pravidelně obměňovat. Úřad má dvoumiliardový rozpočet.

Naopak množství a druhy skladovaných potravin a zemědělských plodin oficiální cestou zjistit nelze. Podle informací LN státní úřad drží rezervy pšenice a dalších druhů obilí, rostlinných olejů, cukru, masa a masových konzerv. 

Odborníci přístup úřadu nechápou. „Pohonné hmoty jsou jistě více strategickou komoditou než zemědělské komodity a potraviny. Logicky tedy není důvod, aby správa tajila údaje o struktuře a objemu skladovaných zemědělských komodit a potravin,“ podivuje se agrární analytik Petr Havel.

Jiné evropské země takové tajnosti nedělají. Státní rezervy zpravidla zahrnují obilí, rýži a cukr. Například Němci skladují navíc i hrách, čočku, kondenzované a sušené mléko. Neuvádějí pouze informaci, kde přesně mají svou „železnou zásobu“ uloženu.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle dobře informovaného zdroje LN je hospodaření Správy značně neprůhledné. Úřad disponuje řadou zvláštních účtů a pohyb peněz na nich nikdo nehlídá.

Rezervy potravin či bavlny jsou zbytečné, tvrdí ekonomové

Ekonomové a odborníci na energetickou bezpečnost se shodují, že ropné rezervy jsou v dnešní době nezbytné. Ostatní položky státních rezerv vyvolávají údiv. „To, k čemu nás nevážou mezinárodní úmluvy, nepovažuji za nutné mít v zásobě hmotných rezerv. Vidím smysl u ropy a pohonných hmot, ale u potravin nebo bavlny ne,“ řekl LN ekonom Michal Mejstřík.

Právě s bavlnou je spojen skandál, který vyšel najevo v květnu. Rezervy je třeba obměňovat a u bavlny to platí nejpozději po šesti letech. Jenže úřad „zaspal“ a surovina se ve skladu znehodnotila. Správa rezerv tehdy podle týdeníku Ekonom na špatně načasovaných nákupech a prodeji bavlny prodělala přes půl miliardy korun.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Prodej, rodinný dům, 84 m2, Chlumec nad Cidlinou,
Prodej, rodinný dům, 84 m2, Chlumec nad Cidlinou,

Na Františku, Chlumec nad Cidlinou - Chlumec nad Cidlinou III, okres Hradec Králové
4 890 000 Kč