20. prosince 2011 16:41 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Přispěje Česko na řešení krize? 90 miliard z návrhu vypadlo

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Z návrhu dohody o půjčce pro Mezinárodní měnový fond (MMF), která má přispět k řešení dluhových problémů eurozóny, byla vypuštěna částka 3,5 miliardy eur (zhruba 90 miliard Kč) za Českou republiku. Řekl to dnes ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Česko na pondělní telekonferenci ministrů financí EU upozornilo na to, že podmínky půjčky MMF by byly pro země mimo eurozónu méně výhodné, protože by muselo poskytnout vlastní devizové rezervy. O české půjčce pro MMF se bude dál jednat, dodal ministr.

ČTĚTE TAKÉ:

Česko poukázalo na to, že podíly zemí eurozóny a států neplatících eurem na půjčce se nepočítají podle stejného klíče, a země tak podstupují zcela odlišná rizika. "Země eurozóny posílají měnu, kterou jim natiskne Evropská centrální banka," úvedl Kalousek a označil to za nefér.

Český postoj podle ministra sdílely i další země mimo eurozónu. O jejich podílu na půjčce MMF a jeho případné výši se povedou další jednání, vyplynulo z pondělní telekonference.

O poskytnutí české půjčky MMF na pomoc eurozóně se bude dál jednat v české vládě i na evropské úrovni, řekl Kalousek. Česká vláda o tom zatím nerozhodla, chce si k půjčce vyžádat další informace a analýzy.

Nečas, Klaus i Singer jsou proti půjčce

Premiér Petr Nečas k otázce příspěvku Česka před pár dny řekl, že vláda nebude odpovědnost přenášet na Českou národní banku, která devizové rezervy spravuje. Osobně se ale kloní k tomu, aby se Česko pomoci neúčastnilo.

Prezident Václav Klaus půjčku odmítl. Guvernér ČNB Miroslav Singer dnešním Hospodářským novinám řekl, že účast ČR na půjčce by byla bezprecedentní koncentrací rezerv ČNB v jedné instituci a hrozí, že se MMF zadluží příliš.

Z pondělní telekonference vyplynulo, že Evropská unie se nedohodla na návrhu poskytnout MMF původně navrhovanou půjčku 200 miliard eur, ale že peníze dodá jen eurozóna, a to 150 miliard eur, jak slíbila. Pomoc eurozóně ze zemí mimo ni zatím vyloučila Británie a Bulharsko.

ČTK, Lidovky.cz