9. května 2013 12:56 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Příští vlády si mohou půjčit víc, ČSSD prosadila vyšší limit dluhové brzdy

ČSSD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSSD | foto: ČTK

PRAHA Návrh takzvané finanční ústavy, který obsahuje opatření proti zadlužování státu, zřejmě ve Sněmovně dozná změn. Rozpočtový výbor totiž doporučil Sněmovně schválit komplexní pozměňovací návrh požadovaný ČSSD, který zejména zvyšuje hranici pásem dluhové brzdy o pět procent.

Pouze v jednom případě, kde zákon hovoří o zadlužení 48 procent, zvyšuje pozměňovací návrh pásmo o sedm procent na 55 procent. Zákon by měli poslanci ve druhém čtení projednat v pátek.

Místopředseda výboru Vladislav Vilímec (ODS) oznámil, že návrh reaguje na připomínky, které k němu měla opoziční ČSSD. Vzhledem k tomu, že jde o ústavní zákon, který se bude muset ve Sněmovně schvalovat ústavní většinou nejméně 120 hlasů, budou při schvalování zapotřebí i hlasy sociálních demokratů, upozornil.

Také ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) řekl členům výboru, že pokud jde o připomínky ČSSD, vláda jim vyšla vstříc.

ČTĚTE TAKÉ:

Další novinkou pak podle Vilímce je možnost obcí a krajů dorovnávat své hospodaření z rezerv minulých let během rozpočtového roku a nebo vyrovnat svůj rozpočet návratnou finanční výpomocí od státu.

Tím podle něj ministerstvo vyhovělo pro změnu návrhu ODS. Pozměňovací návrh výboru počítá i s tím, že pokud by zadlužení dosáhlo určité hranice, pak by vláda nesměla předkládat a Sněmovna schvalovat změny, které v úhrnu snižují daňové výnosy státu.

Sociální demokraté chtěli projednávání předlohy přerušit do 23. května a zdůvodnili to tím, že ji musí projednat ještě předsednictvo strany, které se sejde až za dva týdny. Návrh na přerušení ale výbor neschválil.

Jak funguje dluhová brzda

  • Mezi základní prvky navrhovaného ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti patří stanovení maximálního limitu pro výši vládního dluhu a vznik Národní rozpočtové rady. Návrh obsahuje také seznam opatření, která má vláda uskutečnit při určitých pásmech zadlužení od 40 procent HDP výš.
  • Například v případě zadlužení mezi 40 a 45 procenty HDP ukládá návrh finanční ústavy v předložené podobě vládě, aby předložila Sněmovně zdůvodnění takového vývoje a navrhla opatření ke snížení zadlužení. V případě zadlužení mezi 45 až 48 procenty hrubého domácího produktu vláda bude muset navíc zmrazit alespoň tři procenta výdajů schváleného státního rozpočtu na daný rok, a to v poměrné části ke zbývajícímu období roku.
  • Pokud by veřejný dluh stoupl na 50 a více HDP, musela by vláda požádat o vyslovení důvěry. Pokud by parlament schválil finanční ústavu s pozměňujícím návrhem rozpočtového výboru, pak by se uvedené hranice zadlužení zvýšily o pět procent.
Lidovky.cz, ČTK