3. května 2009 20:27 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Privatizace ČSA se asi rozjede až příští rok

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Lhůta na vypsání výběrového řízení na nového majitele pražského letiště je od nynějška 270 dní, privatizace se tak možná rozjede až v příštím roce. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl náměstek ministra financí Ivan Fuksa. Podle něj ministerstvo pokračuje v přípravě prodeje bez ohledu na politickou situaci.

Zmíněná lhůta podle Fuksy vyplývá ze smlouvy, kterou ministr financí Miroslav Kalousek tento týden podepsal s hlavním privatizačním poradcem.

Tím se stalo konsorcium JP Morgan / Erste; informaci přinesl v půlce dubna týdeník Euro a potvrdil ji mluvčí MF Ondřej Jakob. Poradce musí mimo jiné připravit podrobné podmínky tendru.

Ministerstvo plánuje kromě letiště prodat i České aerolinie. "Zatím nemáme žádný politický mandát, abychom tyto kroky zastavili," uvedl Fuksa. V případě ČSA je situace jednoduší, neboť tendr se právě uskutečňuje a nový majitel má být znám do konce září. V případě letiště bude podle Fuksy mít konečné slovo vláda vzešlá s podzimních předčasných voleb.

O prodeji letiště jedinému zájemci rozhodla odstupující vláda Mirka Topolánka (ODS) loni v červnu. Proti prodeji je opoziční ČSSD, která se jej snaží zablokovat v parlamentu zvláštním zákonem. Ten poslanci schválili zatím v prvním čtení. Naopak na prodeji ČSA se politici většinou shodují.

Hodnota letiště se odhaduje na 100 miliard korun, prodej ČSA vynese podle odhadů tři až pět miliard.

ČTK, Lidovky.cz