30. června 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

PRO a PROTI řeckému bankrotu. Dluhy se musí platit, říkají byznysmeni

Radim Jančura je pro krach Řecka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radim Jančura je pro krach Řecka | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA/ATÉNY Prospěl by Řecku státní bankrot? Neradostnou vizi, která je po neúspěšných jednáních země s věřiteli velmi blízko, komentuje byznysová porota serveru Lidovky.cz. Podle většiny oslovených by krach jihoevropského státu měl přijít co nejdříve.

Dluhy se mají platit, shodují se oslovení podnikatelé. Podle většiny z nich se krachem Řecka situace tamních lidí nezhorší. Otázka byla pro všechny stejné: prospěl by zemi bankrot?

ANO. Radim Jančura, majitel skupiny Student Agency

Majitel Student Agency Radim Jančura

Nechce-li řecká vláda vést dobře řízenou restrukturalizaci, je bankrot nevyhnutelný. Co se má stát, ať se stane rychle a teď. 

I po utáhnutí opasků se Řekové nebudou mít hůře než v mnohých východoevropských zemích, zvyknou si. Padne vláda a zemi převezme zpět rozumnější pravice.

NE. Jiří Šimáně, spolumajitel společnosti Travel Service

Jiří Šimáně.

Bankrot by Řecku neprospěl. Odepsání dluhu, ke kterému by muselo ve druhé fázi dojít, by pro Řecko bylo výhodnější než zmatek a propad ekonomiky na úplné dno se všemi průvodními jevy. 

Na druhé straně, bankrot by pomohl eurozóně, která už nemůže dělat další kompromisy, které by stejně, dříve či později, skončily odepsáním podstatné části řeckého dluhu. To by byl do budoucna špatný precedent.

ANO. Jiří Hlavatý, majitel firmy Juta

Majitel textilky Juta Jiří Hlavatý.

Vlády různých států nemohou navěky utíkat před tím nejzákladnějším pravidlem finančnictví: když si něco půjčíš, musíš to jednoho dne vrátit. 

Podle mě za vše můžou politici, kteří vytvořili úplné velehory dluhů, které nebudou schopní splatit ani jejich prapravnuci. Řekl bych, že České republice je úplně jedno, jestli Řecko vystoupí z EU. 

Bankrot této zemi jenom prospěje, ale podle mě EU pro Řecko nakonec najde řešení.

ANO. Michael Rostock – Poplar, investor

Michael Rostock-Poplar

Michael Rostock-Poplar

Řecko je jen první kostka domina v redistribučním evropském systému. Jestli nespadne Řecko teď, později spadne celá Evropa s ním. 

To jest čím dříve Řecko padne, tím lépe.

ANO. Stanislav Bernard, majitel pivovaru Bernard

Spolumajitel pivovaru Bernard Stanislav Bernard.

Ano – bankrot. Jestli Řecku prospěje, to nevím. 

Na druhé straně, dluhy se mají platit! Problém je, že na to zapomněli skoro všichni. 

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky