Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Prodej kláštera za téměř půl miliardy padl. Jediný zájemce dal nabídku s chybami

Bývalý klášter sv. Gabriela sloužil jako depozitář České pošty pro její sbírky.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý klášter sv. Gabriela sloužil jako depozitář České pošty pro její sbírky.... | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Nechtěná budova bývalého kláštera svatého Gabriela na pražském Smíchově zatím nemá nového majitele. Česká pošta se novorománskou stavbu umístěnou v atraktivní lokalitě v pondělí pokusila prodat v elektronické aukci, ale neuspěla.

Výběrové řízení na nového vlastníka tedy v souladu s pravidly soutěže zrušila. Vyvolávací cena byla 420 milionů korun, vycházela ze dvou znaleckých posudků.

„Závaznou nabídku předložila jedna společnost, ale s formálními chybami, proto do e-aukce nemohla být zařazena. Česká pošta připravuje v souladu s pravidly prodeje nepotřebného majetku tak, jak tomu bylo i v minulosti, další nabídku prodeje tohoto objektu,“ řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Státní podnik v posledních letech využíval novorománský komplex z 19. století v podstatě jen jako depozitář sbírek Poštovního muzea. Zároveň musí platit za ostrahu a energie. Kromě kostela, který slouží věřícím, je smíchovský areál veřejnosti nepřístupný.

Bývalý klášter sv. Gabriela sloužil jako depozitář České pošty pro její sbírky....
Bývalý klášter sv. Gabriela sloužil jako depozitář České pošty pro její sbírky....

„Počítáme nadále s e-aukcí, ale možnosti jsou i další, o nichž teď budeme diskutovat. Prioritou z hlediska procesu prodeje je transparentnost, z pohledu ekonomiky pak maximální cena. To, že se nyní objekt neprodal, neznamená ukončení celé akce. Ostatně u jiných, daleko menších objektů, jsme v minulosti postupovali stejně, přesně podle podmínek nabídky nepotřebného majetku k prodeji,“ dodal mluvčí pošty Vitík.

Co se týká stanovené ceny 420 milionů bez DPH, s tou podle Vitíka nelze příliš hýbat, protože vychází z nezávislých odhadních posudků. V budově už nebudou brzy ani muzejní exponáty.

„Sbírky Poštovního muzea v současné době stěhujeme do prostor České pošty na pražském Ortenově náměstí. Pro objekt bývalého kláštera svatého Gabriela dlouhodobě nemáme potřebné využití. Proto jsme se jej rozhodli jako nepotřebný majetek nabídnout k odkupu prostřednictvím elektronické aukce,“ popsal Vitík.

Pro případného kupce šlo o zajímavou lokalitu. Poblíž je například park Sacré Coeur, velké nákupní centrum a dobře dostupný je i střed Prahy. Investice spojená i s náročnou rekonstrukcí má však řadu nástrah.

“Jedná se nepochybně o zajímavou lokalitu pro rezidenční i hotelové využití. Nicméně objekt vyžaduje rekonstrukci, je památkově chráněn a některé jeho části (zejména kostel sv. Gabriela) vyžadují zachování stávajícího využití. To znamená, že alternativní využití objektu bude značně omezeno, respektive tyto náklady se přímo promítnou do nabízené ceny,” přiblížil možné nevýhody Alexander Rafajlovič z investičního týmu poradenské společnosti Cushman & Wakefield.

V RUKOU POŠTY

  • Stát zastoupený ministerstvem pošt a telegrafů klášter koupil za 3,5 milionu korun od Karla a Aloise Löweinstein-Wertheim-Rosenbergergových.
  • Zřídil v něm Poštovní úřad šekový (1930 přejmenovaný na Poštovní spořitelnu), který tam sídlil do roku 1931, kdy se přestěhoval na Václavské náměstí.
  • Vyklizené prostory připadly Poštovnímu muzeu. V únoru 1932 tam byla otevřena rozsáhlá expozice. V areálu vznikl také archiv, knihovna, depozitáře a kanceláře muzea.
  • Po II. světové válce se hlavním uživatelem budovy stala Poštovní poukázková ústředna (1963 přejmenována na Výpočetní a kontrolní ústřednu spojů – VAKUS). Ta se po znárodnění a výrazné redukci bankovního systému stala ústředním pracovištěm pro zpracování „složenek“, které nahradily bezhotovostní platební styk podniků i obyvatel.
  • Bývalou klášterní budovu opustil VAKUS v roce 1998, kdy se jeho pražská část sloučila s VAKUS Vítkov. Ve stejném roce se do objektu nastěhovalo Ředitelství pošt Praha, které odešlo krátce po roce 2010.
  • V budově pak zůstala už jen část Poštovního muzea, které ji z důvodu plánovaného prodeje opustí do konce roku 2016.

    zdroj: Česká pošta

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.