23. srpna 2010 10:51 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Prodejci povolenek připravují stát o miliardy. Česko se nebrání

Obchodníci s povolenkami připravují stát o miliardy. Česko se neumí bránit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodníci s povolenkami připravují stát o miliardy. Česko se neumí bránit | foto: Shutterstock

PRAHA Policie vyšetřuje další případy machinací s emisními povolenkami, při kterých chtějí podvodníci připravit stát téměř o miliardu korun na daních.

Píší to dnešní Hospodářské noviny, které již před dvěma týdny informovaly o daňovém podvodu, do kterého se zapletla energetická firma ČEZ a při němž hrozí, že stát přijde o asi 200 milionů korun na DPH. Policisté v současné době řeší minimálně dva další případy. A všechny jsou psány jako přes kopírák - podvodníci v jedné zemi nakoupí emisní povolení, ale nezaplatí DPH, jak to přikazují pravidla ve většině zemí.

Čtěte více:

Povolenky pak dál prodávají, ale už s přidanou daní. Spekulanti se operaci snaží zamlžit tím, že "emise" prodává a kupuje řetězec firem, nejčastěji ze země do země, aby zakryl původ povolenek. Když se po nedoplatku začnou pídit berní úřady, zjistí, že prodávající společnost byla jen prázdnou skořápkou. Buď její zástupci nejsou vůbec k zastižení, nebo jde o nemajetné bílé koně.

O kolotoči podvodů se začalo mluvit na půdě Evropské unie už loni. Evropská policejní agentura Europol na konci roku 2009 vyčíslila ztráty státních pokladen kvůli emisním povolenkám na pět miliard eur (přibližně 125 miliard korun). "Byla to otázka času, kdy se evropské podvody s emisními povolenkami přelijí do Česka," píší HN.

Evropa se proti podvodům brání už rok, Česko pořád váhá

Podle listu česká justice o podvodech s povolenkami mlčela. Informace se dostaly na veřejnost až poté, co na podezřelý obchod upozornila energetická společnost ČEZ, u níž se podvodný kolotoč zastavil.

List cituje šéfa České daňové správy Jana Knížka, podle něhož má daňovým únikům při prodeji povolenek v Česku zabránit chystaná novela zákona o DPH.

Jenomže evropská exekutiva navrhla postup proti takzvaným kolotočovým podvodům už loni v září, zatímco česká novela, která má podvody zastavit, začne platit nejdříve v lednu příštího roku.

ČTK