Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Prognóza ministerstva financí letos počítá s propadem ekonomiky o 5,6 procenta, příští rok však očekává růst

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Praha Bude hůř, než se čekalo. Ministerstvo financí předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) bude letos kvůli dopadům virové pandemie o 5,6 procenta nižší než loni. Poslední odhad z ledna přitom počítal s růstem o dvě procenta. Bude se nejspíš propouštět a porostou ceny v obchodech.

Podle v pondělí zveřejněného výhledu ministerstva financí by se české hospodářství mělo vrátit k růstu již příští rok. Ovšem už v ne tak dobré kondici, jakou mělo loni.

Míň zaměstnaných, vyšší ceny

„Česká ekonomika se hluboké recesi nevyhne,“ konstatuje ministerstvo ve své zprávě s tím, že očekává zhoršení prakticky ve všech oblastech. Průměrná míra nezaměstnanosti by letos měla dosáhnout stále velmi nízké úrovně 3,3 procenta oproti dosud očekávaným 2,2 procenta. Ale ceny v obchodech mají růst rychleji, dokonce rychleji než mzdy. Čeká se také zdražování potravin, jež překoná vliv zlevnění benzinu nebo zemního plynu.

Důvody nástupu recese jsou přitom hlavně v nižší výrobě a následném poklesu exportu. Ale též v tom, že firmy i domácnosti omezují utrácení – ať už dobrovolně z opatrnosti, anebo z nedostatku.

„Predikce je velmi optimistická. Počítá jen s mírným růstem nezaměstnanosti a mírným propadem spotřeby domácností. Takový scénář by mohl nastat pouze v případě, že restriktivní opatření v ekonomice se již brzy začnou rušit,“ uvedl analytik BHS Štěpán Křeček. Ministerstvo ale vysvětluje, že nepočítá s velkým růstem nezaměstnanosti ze dvou hlavních důvodů. Tím prvním je obrovský počet volných pracovních míst, které firmy ještě nedávno nabízely. Tím druhým velký počet cizinců, kteří v Česku pracují a které by – dle prognózy – měly firmy propouštět přednostně, což by nemělo mít vliv na tuzemskou míru nezaměstnanosti.

Negativní vývoj se přitom očekává po celém světě. Ministerstvo financí vývoj Česka dokonce postavilo trochu lépe než u eurozóny, která by se podle odhadů ministerstva mohla letos propadnout až o 5,7 procenta. Recese se nejspíš nevyhne žádnému kontinentu, a to všechny výhledy počítají s tím, že se vlády pustí do masivních podpor svých ekonomik. Bez toho by byl očekávaný pokles ještě dramatičtější.

Ještě na konci března se při změnách státního rozpočtu čekal pokles HDP o 5,1 procenta. Vláda tak postupně výhledy zhoršuje. To bude mít výrazný dopad i na veřejné finance, stát vybere méně peněz na daních a více jich bude muset rozdat například nezaměstnaným nebo na podporu ekonomiky. Nová prognóza ukazuje, že navrhovaný schodek státního rozpočtu ve výši 200 miliard korun nebude splnitelný a výsledné číslo bude horší.

Nejisté vyhlídky

A to ministerstvo počítá, že se pandemii dostane brzy pod kontrolu. „Pracujeme se scénářem, že se v Evropě podaří ve druhém čtvrtletí 2020 situaci s šířením koronaviru zvládnout a následně bude ekonomická aktivita pozvolna oživovat,“ stojí v komentáři k prognóze. Pokud se tak nestane, výhledy se dál zhorší.

Příští rok by sice měla česká ekonomika vykázat růst o 3,1 procenta, ale to letošní pád nevyrovná a návrat na úroveň roku 2019 může trvat i několik let.

Plánovat vývoj ekonomiky je nyní složitější nejen proto, že není jasné, kdy se podaří zvládnout pandemii koronaviru, ale i kvůli prudkým pohybům světových trhů. Nejistota panuje například kolem toho, jaký bude do budoucna kurz české koruny. Jedno euro stálo před epidemií 25 korun, nyní více než 27.

Pokles české ekonomiky čekají i další instituce. Guvernér České národní banky Jiří Rusnok již dříve uvedl, že pokles výkonu ekonomiky by mohl být pět i více procent. Analytici českých bank zmiňují, že rozhodující bude doba trvání přijatých opatření. Čím rychleji se situace vrátí do normálu, tím spíš se hospodářství zotaví – i podle toho se jejich odhady výrazně liší a pohybují se zhruba od čtyř od deseti procent propadu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...