Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Proletáři, nadhodnota, kapitalismus. Jak rozumět světu podle Karla Marxe

Marx s Engelsem inspirovali mimo jiné ruské politické vůdce Lenina se Stalinem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marx s Engelsem inspirovali mimo jiné ruské politické vůdce Lenina se Stalinem. | foto: Archiv

LONDÝN Karel Marx odmítl klasickou ekonomii a na piedestal postavil práci. Dělníky pak proti buržoazii, která je vykořisťuje. Na tento týden připadá 150. výročí vydání jeho Marxova zásadního díla - Kapitálu. Poprvé vyšel 14. srpna roku 1867.

Kapitalismus je nejhorší možný ekonomický systém, jenže zatím nikdo lepší nevymyslel. S první částí parafráze slavného výroku Winstona Churchilla by nejspíš Karel Marx souhlasil, s druhou už ale těžko.

Německý filozof žijící v Anglii byl přesvědčen, že se mu podařilo rozplést a popsat základní vztahy ve vznikající moderní ekonomice. A co víc, předpovědět funkční alternativu. Alespoň se o to pokusil.

V době končícího feudalismu 19. století, ve které žil, přejely parní stroje staleté uspořádání ekonomiky a společnosti. Šlechtu nahrazovala nová, bohatší a mocnější vrstva průmyslníků, ke kterým patřil i jeho druh Bedřich Engels. Lidé osvobození od roboty a nevolnictví se stávali dělníky v továrnách.

Tehdejší ekonomové ale stále vzývali jako středobod půdu, jenom namísto polí a lesů přírodní zdroje v čele s uhlím. Marx viděl svět jinak.

MARXISTICKÝ SLOVNÍČEK

  • Nadhodnota– rozdíl mezi hodnotou vytvořenou prací dělníka a jeho mzdou. O výsledek jeho „nadpráce“ ho připravuje kapitalista a tvoří tak zisk.
  • Výrobní prostředek– stroje, zařízení a budovysloužící k výrobě. Vlastní je privilegovaná třída buržoazie, která nepracuje.
  • Proletariát– třída dělníků a zaměstnanců prodávající práci.

Tím, co podle něj pohánělo stroje a továrny, byla hlavně lidská práce. Samotné kotle, pásy a budovy, tedy výrobní zařízení, nepovažoval za nic jiného než za nahromaděnou předchozí práci, která je vytvořila. Celkové množství vynaložené práce pak určuje i hodnotu každého výrobku.

Problém je, že výrobní prostředky, kapitál, vlastní tenká vrstva buržoazie, na niž pracují jiní. Kapitalisté pak platí dělníkům méně, než kolik jejich prací vznikne. Marxovou terminologií je vykořisťují o jejich prací vytvořenou nadhodnotu, čímž vzniká zisk.

Ještě horší ale je, že zatímco vlastníci kapitálu jej hromadí, akumulují, jejich opak – proletariát – žádný nemá. Nezbývá mu tak než prodávat vlastní práci a nechat se vykořisťovat. Bohatí bohatnou a chudí chudnou.

Výsledkem pak nemůže být nic jiného než vzpoura masy chudých. Jejich řady navíc rozšiřuje technologický pokrok, který zmenšuje množství potřebné práce ve výrobě. Rozpor mezi prací a kapitálem viděl Marx jako dva protipóly – produktivní dobro a soukromé vlastnictví zneužívající zlo.

Zatímco první díl Kapitálu, vydaný 14. srpna 1867, hlavně analyzoval tehdejší výrobní proces, nevyhnutelnou revoluci a kolaps kapitalismu popsaly především druhý a třetí díl, které editoval po Marxově smrti textilní továrník Engels.

Právě předpokládané řešení v podobě vyvlastnění kapitalistů a nástupu spravedlivějšího socialistického uspořádání se stalo východiskem pro řadu režimů.

Kapitál ve věku strojů

Marx s Engelsem vycházeli z tehdejší podoby kapitalismu, který neznal prakticky žádnou regulaci. Pracovní právo a ochrana zaměstnanců byly v zárodku, dětská práce byla povolená, k antimonopolnímu zákonodárství zbývala dlouhá cesta

Marxovy ekonomické ideje mnohé inspirují i dnes. Poukazují na to, že nikdy nebyly globální nůžky mezi chudými a bohatými tak rozevřené, nikdy nebyly bezpracné výnosy z kapitálu tak vysoké a nikdy se tolik nemluvilo o budoucnosti práce.

I v Marxově době braly stroje lidem práci, což je jedna z největších obav, které hýbou dnešní společností. Nutno ovšem dodat, že se jeho teorie v tomto ohledu neprokázaly.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...