12. října 2009 9:44 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Prolomení těžebních limitů je znovu ve hře, koncepce s ním počítá

Stěhování velkorypadla v Německu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stěhování velkorypadla v Německu | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo průmyslu a obchodu počítá v nové energetické koncepci s prolomením ekologických limitů na těžbu hnědého uhlí a omezování těžby uranu. Prolomení těžebních limitů tak nahrává především společnosti Czech Coal, která vlastní Mosteckou uhelnou společnost.

Podrobnosti z tohoto materiálu, ve kterém Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zpracovalo rozvoj tuzemské energetiky do roku 2050, má zveřejnit ministerstvo v úterý. Cíle se však nemají příliš lišit od zprávy nezávislé komise akademika Václava Pačese. Uvedlo to dnešní vydání deníku E15.

"Zatím není jisté, že kabinet návrh energetické koncepce v této podobě přijme. Premiér Jan Fischer totiž při svém nástupu do funkce uvedl, že o tak závažných rozhodnutích, jako je prolomení uhelných limitů, jeho vláda jednat nebude," uvedl E15 s tím, že ve Strakově akademii je již však dokument, podle něhož má vláda nejdéle půl roku od schválení energetické koncepce státu o limitech definitivně rozhodnout.

"Za limity v lomu ČSA jsou totiž největší zásoby uhlí v tuzemsku. V místech, kde se nesmí těžit tak leží na 750 milionů tun uhlí, když nyní má důl k dispozici čtyřicet milionů tun a těžba by v případě neprolomení limitů mohla skončit již v roce 2020," informuje E15. Za limity by bylo však podle deníku možné těžit až do roku 2065. Tisková mluvčí společnosti Czech Coal Liběna Novotná nechtěla informace o možném prolomení limitů komentovat.

Nezávislá komise akademika Václava Pačese v minulém roce vládě doporučila rychle připravit dostavbu dalších dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín a zahájit diskuzi právě o prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí a obnovení těžby uranu. Kromě toho vyzvala bývalý kabinet ke zvýšení podpory ekologických zdrojů energie.

ČTK