31. července 2009 10:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Propad českého průmyslu končí, výroba se začíná zvedat

Graf, propad, burzy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Graf, propad, burzy | foto: ČTK

PRAHA Průmyslová produkce v Česku se začíná pomalu zvedat. V červnu sice meziročně klesla o 12,3 procenta, oproti květnovým datům se však jedná o razantní zlepšení. Tehdy byl meziroční pokles 22 procentní. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu, které předcházejí standardním měsíčním výsledkům.

"Průmysl v červnu velmi příjemně překvapil...Konečně tak i reálná data následují předstihové ukazatele, které na zlepšení ukazovaly již delší dobu," uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop. Ekonomice podle něj díky vysoké váze automobilového průmyslu pomáhá šrotovné v zahraničí. Za celý rok 2009 odhaduje ovšem pokles průmyslové výroby o 14,6 procenta.

V následujících měsících by se ovšem podle analytika Citco-finanční trhy Jiřího Šimka tuzemská ekonomika neměla již drastických propadů dočkat, protože srovnávací základna minulého roku se začne pomalu snižovat.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách byly meziročně nižší o 14,3 procenta a tržby z přímého vývozu se snížily o 11,1 procenta. Hodnota nových zakázek byla meziročně nižší o 13 procent, z toho zakázky ze zahraničí poklesly o 8,6 procenta.

V podnicích s 50 a více zaměstnanci se evidenční počet zaměstnanců meziročně snížil o 13,3 procenta; průměrná mzda v těchto podnicích pak vzrostla o 2,6 procenta.

Podle údajů ČSÚ uvedené meziroční změny nezahrnují očištění od počtu pracovních dnů. "Červen 2009 měl oproti stejnému měsíci předchozího roku o jeden pracovní den více. Odhadujeme, že po očištění od těchto vlivů průmyslová produkce meziročně klesla o 14,4 procenta," uvedl ČSÚ.

Výsledky byly zpracovány na základě údajů z pravidelného měsíčního šetření pořízených a zpracovaných k 27. červenci. V tomto termínu předložilo výkaz 77 procent podniků, které mají zpravodajskou povinnost. Jejich podíl na celkových tržbách činil 84 procent. Průběžné výsledky, jež ČSÚ zveřejnil dnes, se proto mohou lišit od údajů, které budou následně zpřesněny a zveřejněny 11. srpna.

ČTK