5. července 2015 15:43 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Prouza: Konec řecké krize může zlepšit český pohled na euro

Tomáš Prouza je státním tajemníkem pro evropské záležitosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Prouza je státním tajemníkem pro evropské záležitosti. | foto: Lidové noviny

PRAHA Pokud se jakýmkoli způsobem podaří vyřešit řeckou krizi, ať už záchranou Řecka, nebo jeho odchodem se skupiny zemí platících eurem, může to zlepšit pohled Čechů na eurozónu. Vyplynulo to z vyjádření státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize.

„Ukáže to, že systém je nastaven dobře, že jedna nemocná země nenakazí všechny ostatní,“ řekl Prouza. Eurozóna je podle něho silnější než v minulosti, kdy ekonomické problémy jižních států dopadly i na další země.

Většina Čechů podle průzkumů dlouhodobě odmítá přijmout euro. Prouza soudí, že za tímto postojem nejsou fakta, ale záporné emoce, jež lze měnit jen obtížně. „Eurozóna funguje, je silná, je to výrazně lepší aranžmá než mít 19 jednotlivých měn místo jedné,“ zdůraznil Prouza.

V Řecku se v neděli koná referendum o přijetí nebo odmítnutí podmínek mezinárodních věřitelů. Pokud se Řekové vysloví výrazně pro dohodu, podle Prouzy to povede ke změně vlády, v jejímž čele stojí Alexis Tsipras z levicové strany SYRIZA. Nová vláda bude mít mandát dohodu uzavřít.

Pokud Řekové řeknou „ne“, Prouza si prý nedovede představit, že by Evropská centrální banka dál financovala řecký bankovní sektor. Povede to k bankovní krizi, která ale nebude mít podle státního tajemníka žádné dopady na banky mimo Řecko, a případně k odchodu Řecka z eurozóny.

Postup věřitelů není podle Prouzy vydíráním, jde podle něho o standardní kroky. Jiné země ale podle státního tajemníka splnily to, co slíbili. „Řecko jediné má pocit, že nemusí dodržovat sliby,“ uvedl Prouza. Evropská komise, Evropská centrální banka ani Mezinárodní měnový fond nechtějí Řecko dostat na kolena, soudí. Očekává další mnohaměsíční kolo jednání.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.