30. března 2017 16:18 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Prouzu nahradí nepřítel operátorů. Digitálním koordinátorem bude Malý

Ondřej Malý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Malý. | foto: ČTÚ

PRAHA Nástupcem Tomáše Prouzy v roli digitálního koordinátora české vlády bude bývalý člen Rady Českého telekomunikačního úřadu Ondřej Malý. Jeho úkolem bude digitalizace státní správy i rozvoj informačních technologií ve společnosti.

Patrně nejhlasitější kritik mobilních operátorů v České republice Ondřej Malý se stane novým vládním digitálním koordinátorem. LN to po čtvrtečním jednání premiéra Bohuslava Sobotky s bývalým radním Českého telekomunikačního úřadu Malým potvrdily zdroje blízké Úřadu vlády. Jeho úkolem bude vyvést Česko z digitální temnoty.

Malý se k jednání se Sobotkou odmítl vyjadřovat. Jeho jméno totiž musí ještě na své schůzi 10. dubna oficiálně schválit vláda. V té už však nesedí jeho odpůrce Jan Mládek, který mu na začátku letošního roku ještě coby ministr průmyslu odmítl prodloužit mandát ve vedení telekomunikačního regulátora.

Nového digitálního koordinátora, který má na dohlížet na koordinaci jednotlivých resortů a rozvoj informačních technologií ve státní správě i v byznysu, přesto nečeká lehké období. Po jeho předchůdci Tomáši Prouzovi, jež byl ve funkci 10 měsíců a přibral ji jaksi „navíc“ k práci státního tajemníka pro evropské záležitosti, zbylo na stole spousta nedořešených věcí.

Prvním úkolem je digitalizace státní správy. V té patří Česko mezi nejhorší v Evropské unii i v celosvětovém srovnání výrazně ztrácí na průměr. Podle pravidelného unijního indexu DESI má ČR v rámci EU jeden z nejnižších podílů uživatelů služeb elektronické veřejné správy. Pouze 12 procent uživatelů internetu někdy zaslalo veřejné správě formuláře online, zatímco evropský průměr činí 32 procent. Nízké využívání online veřejných služeb je podle hodnocení Bruselu odrazem nedostatků v nabídce těchto služeb.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.