16. dubna 2010 12:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Průlomový návrh: rozpočty členských států má schvalovat Brusel

Evropská centrální banka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská centrální banka. | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise by mohla v budoucnosti schvalovat rozpočty členských států eurozóny ještě předtím, než o nich budou hlasovat národní parlamenty. Podle internetového serveru EUobserver to na jedné z konferencí v Bruselu řekl eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn.

Toto pravidlo by komise mohla navrhnout již v květnu, kdy má představit návrh na zpřísnění rozpočtových pravidel v EU a eurozóně.

Čtěte více:

"Měli bychom využít první měsíce roku, řekněme leden až červenec, abychom získali návrhy státních rozpočtů," řekl Rehn. Podle něj by nešlo jen o základní rysy rozpočtu, ale o jeho komplexní návrh. Ten by pak posoudila komise a poté i euroskupina, tedy ministři hospodářství a financí eurozóny. Až po této proceduře by se rozpočet dostal k projednávání v národním parlamentu.

Další krok k eurofederalismu

Experti nicméně očekávají, že podobný návrh by se mohl setkat s odporem některých členských států. "V případě některých států by se mohl objevit silný odpor v případě, že jsou národní rozhodnutí přesouvána na úroveň EU," řekl internetovému serveru Fabian Zuleeg, hlavní ekonomický analytik bruselského think tanku European Policy Centre. Podle něj by se navíc mohly objevit i legislativní problémy v zemích jako je například Německo.

Čtěte více:

Diskuse o zpřísnění rozpočtových pravidel se rozvinula po odhalení problémů Řecka, které silné zadlužení přivedlo až na pokraj bankrotu. Postupem času se navíc ukázalo, že Řekové dlouhodobě falšují statistiky státního hospodaření; ekonomové se obávají, že kolaps Řecka by mohl ohrozit stabilitu celé eurozóny.

ČTK