9. března 2010 9:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Průměrná mzda loni vzrostla o čtyři procenta na 23.598 korun

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Průměrná mzda loni v Česku vzrostla o 907 korun na 23.598 Kč. Proti předchozímu roku tak byla vyšší o čtyři procenta. Po odečtení inflace se mzda v loňském roce zvýšila o tři procenta. Informoval o tom Český statistický úřad.

V samotném čtvrtém čtvrtletí průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla o 5,2 procenta, tedy o 1268 korun na 25.752 korun. Reálná mzda vzrostla o 4,8 procenta.

Platy za celý rok se zvýšily v podnikatelské i nepodnikatelské sféře.
Konkrétně v podnikatelském sektoru průměrné výdělky za celý rok stouply o 3,8 procenta, v nepodnikatelském o 4,7 procenta.

Odměny a nezaměstnanost
Analytici upozornili na dva faktory, které nárůst platů zasazují do reality. Prvním, již tradičním jevem, který zkresluje vypovídací hodnotu průměrných mezd ve čtvrtém čtvrtletí, jsou odměny, které firmy na konci roku pravidelně vyplácí svým zaměstnancům.

V loňském roce však do statistických dat výrazným způsobem promlouvá i zvyšující se počet nezaměstnaných a zejména jejich struktura. "Průměrná mzda sice opticky vzrostla, avšak nemalou měrou se na tomto vývoji podílel vliv propuštění zaměstnanců s nižšími výdělky. I když tak uvidíme nárůst průměru, ve skutečnosti mzdy spíše stagnovaly," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.


ČTK, Lidovky.cz