5. dubna 2009 23:23 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

'Průměrný statistik je ženat s 1,75 ženami'

Knihy - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Knihy - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA "Chybovat je lidské, odpouštět božské – ale zahrnovat možnost výskytu chyby do svého projektu – to je statistické." Tento citát od Leslieho Kishe patří mezi oblíbená úsloví Jana Fischera, současného šéfa Českého statistického úřadu. Právě Fischera by měla jednání ODS, ČSSD, KDU-ČSL a SZ vynést na post premiéra úřednické vlády.

Přečtěte si výběr z oblíbených citátů Jana Fischera

"Průměrný statistik je ženat s 1,75 ženami, které se snaží vytáhnout jej z domu někam do společnosti 2,25 nocí v týdnu pouze s 50% úspěchem. Statistik má vysoké stoupající čelo se sklonem 2% (což naznačuje duševní sílu) 5/8 bankovního účtu a 3,06 dětí, které jej přivádějí k šílenství; 1,65 jsou chlapci. Pouze 0,07% všech statistiků je z 1/4 probuzeno ke snídani, kde vypije 1,68 šálků kávy, zbývajících 0,32% si ji vybryndá na košili… V sobotu večer zaměstnává 1/3 dívek na hlídaní svých 3,06 dětí, pokud nemá 5/8 tchýně, která s ním sdílí byt a je ochotna hlídat děti za poloviční cenu…"
W. F. Miksch (1950)

"Normální zákon chyby zaujímá ve zkušenosti lidstva postavení jednoho z nejširších zobecnění přirozené filosofie. Slouží jako řídicí nástroj při výzkumech v oblasti přírodních a společenských věd, v medicíně, zemědělství a stavebnictví. Je nepostradatelným nástrojem pro analýz a interpretaci základních informací získaných při pozorování a různých experimentech."
W. J. Youden

"V dávných dobách neměli žádnou statistiku, a tak bylo velmi snadné lhát. Proto se setkáváme v tehdejší primitivní literatuře s takovým přeháněním – obry, zázraky a kouzly! Oni to dělali pomocí lží. My to děláme s pomocí statistiky, ale výsledek je stejný."
Stephen Leacock

"Chybovat je lidské, odpouštět božské – ale zahrnovat možnost výskytu chyby do svého projektu – to je statistické."
Leslie Kish

"Kdo nemluví v číslech, neví, o čem mluví."
Kelvin William Thomson

zdroj: ČSÚ.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz