23. března 2009 11:31 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Průmysl hlasí strmý propad, potvrdil recesi

Objednávky v průmyslu se v lednu snížily o 26,6 procenta a podle analytiků tak čeká český průmysl strmý propad zřejmě i v dalších měsících. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Objednávky v průmyslu se v lednu snížily o 26,6 procenta a podle analytiků tak čeká český průmysl strmý propad zřejmě i v dalších měsících. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Průmyslová výroba v Česku v lednu meziročně klesla o 23,3 procenta a snížila se tak již čtvrtý měsíc po sobě. Trh přitom očekával o pět procent lepší výsledek. Nedařilo se ani stavebnictví, produkce meziročně klesla o 11 procent. Za poklesem stojí především o třetinu nižší výroba dopravních prostředků. Vzhledem k tomu, že dramaticky ubylo i nových objednávek, firmy budou nuceny dále propouštět.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla průmyslová produkce o 21,5 procenta. Letošní leden měl totiž ve srovnání s tím předchozím o jeden pracovní den méně. Stavební výroba po očištění od vlivu pracovních dnů tak klesla o rovných deset procent.

Průmyslové firmy tak letos v lednu musely propouštět, průměrný počet zaměstnanců ve větších meziročně klesl skoro o šest procent.

Lepší to nebude ani v dalších měsících

Objednávky v průmyslu se v lednu snížily o 26,6 procenta a podle analytiků tak čeká český průmysl strmý propad zřejmě i v dalších měsících. "Pokles průmyslové produkce v lednu je znovu velmi dramatický a mnoho podniků skutečně čelí existenčním problémům, zapříčiněných chybějícími zakázkami, jak tuzemskými, tak zahraničními," komentoval čísla prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Pokud tento trend bude pokračovat a nedojde brzy k výraznému oživení evropské ekonomiky, tak nezaměstnanost na konci roku může dosáhnout deseti procent, upozornil Kužel.

Zachránit nás může šrotovné

"Velký pokles nás zřejmě čeká v dalších měsících, vezmeme-li v úvahu, že v Německu poklesly objednávky v průmyslu v lednu meziročně o překvapivých a stěží uvěřitelných 37,9 procenta. Proti této hrozbě však již brzy začne v průmyslové statistice ´pracovat´ efekt německého šrotovného a zvýšená výroba a export malých aut v ČR," doplnil Pavel Mertlík z Raiffeisenbank.

Ve všech 27 zemích Evropské unie byla v lednu podle evropského statistického úřadu průmyslová výroba nižší o 16 procent. Pokles výroby způsobuje ekonomická krize, která donutila průmyslové firmy uzavřít továrny, omezit pracovní dobu a odložit investice.

Lidovky.cz, ČTK