6. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Překvapení z ostrovů: Britové si musejí půjčovat na jídlo

Nakupování. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN Zhruba pětina britských domácností si minulý měsíc musela půjčovat nebo sahat na úspory, aby měla peníze na jídlo. Vyplývá to z průzkumu spotřebitelské skupiny Which?.

Průzkum naznačil, že z úspor nebo na dluh, například prostřednictvím kreditních karet, kupovalo v dubnu potraviny zhruba pět milionů britských domácností.

Šéf skupiny Which? Richard Lloyd označil výsledky průzkumu za šokující. Britská vláda ale tvrdí, že nedávné změny v daních a sociálních dávkách finanční situaci pracujících domácností zlepšily, upozornil server BBC.

"Náš průzkum ukazuje, že finanční situace mnoha domácností je vypjatá do krajnosti. Stoupající ceny potravin patří mezi největší obavy spotřebitelů," uvedl Lloyd. "Je prostě šokující, že tolik lidí musí používat úspory či půjčky k placení takových nezbytných věcí, jako jsou potraviny," dodal.

Ceny potravin se zvyšují a příjmy stagnují

Podle mluvčího humanitární organizace Oxfam jsou v Británii miliony lidí pod tlakem kvůli stoupajícím cenám potravin a stagnujícím příjmům.

Labouristická stínová ministryně životního prostředí Mary Creaghová uvedla, že Británie čelí "rostoucí epidemii skrytého hladu". "Tato neschopná vláda musí být probuzena lidskými náklady své zkrachovalé hospodářské politiky a musí změnit kurz," dodala.

Podle vládního mluvčího by dubnové změny v daních a sociálních dávkách měly přinést průměrné pracující domácnosti více než 300 milionů liber (přes 9000 Kč) ročně. "Ekonomika se uzdravuje, rozpočtový deficit klesl o třetinu, bylo vytvořeno více než milion pracovních míst v soukromém sektoru a úrokové sazby zůstávají nízké," řekl mluvčí.

Jak je na tom britská ekonomika?

Britská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí stoupla o 0,3 procenta poté, co v posledních třech měsících loňského roku stejným tempem klesla. Ekonomika se tak vyhnula recesi, která je definována jako minimálně dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

ČTK, Lidovky.cz