3. června 2009 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Průzkum: Nejzkorumpovanější jsou v Česku státní úředníci

Úplatek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úplatek - ilustrační foto. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Nejvíc úplatků berou v České republice úředníci v různých typech státních a samosprávných institucích. Vyplývá z dnes zveřejněného průzkumu protikorupční organizace Transparency International, jejímž nejznámějším produktem je každoročně sestavovaný žebříček zemí podle vnímané míry korupce.

Čeští respondenti v průzkumu mimo jiné odpovídali na otázku, který sektor považují ve své zemi za nejzkorumpovanější. Úředníky označilo za hlavní příjemce úplatků čtyřicet procent respondentů, politické strany 23 procent, volené zákonodárce a soukromé podniky 12 procent, soudy devět procent a podle pěti procent dotázaných jsou nejzkorumpovanější média.

Na škále 1 až 5 (kdy 5 je extrémně zkorumpované) dali dotazovaní Češi úředníkům známku 3,7, politickým stranám 3,6 a poslancům a senátorům 3,5. Dále se umístily soukromé firmy a justice (3,4) a média (2,9).

V Evropě považují své úřady za nejzkorumpovanější kromě Čechů ještě Poláci (31 procent) a Litevci (27 procent).

V globálním průzkumu Transparency International odpovídalo 73 tisíc lidí ze 69 zemí světa. V loňském žebříčku zemí podle vnímané míry korupce se Česká republika umístila na 45. místě ze 180 zemí světa, přičemž státy jsou řazeny od těch „nejčistších“ až po nejzkorumpovanější.

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?