12. prosince 2011 12:28, aktualizováno  12:42 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Půjčka půjde z rezerv, zvažme to, váhá Singer

ČNB: Kolik váží zlatá cihla? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB: Kolik váží zlatá cihla? | foto: ČTK

PRAHA Rozhodování České národní banky o poskytnutí části devizových rezerv na půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) nebude podle guvernéra ČNB Miroslava Singera snadné.

Centrální banka bude poskytnutí peněz velmi zvažovat, uvedl dnes Singer.

ČTĚTE VÍCE:

Důvodem bude podle něj snaha ČNB udržet dostatečné rezervy pro případné změny ve struktuře fungování eurozóny. Česko by mělo MMF poskytnout částku asi 3,5 miliardy eur, tedy zhruba 89 miliard korun.

Anketa

Má Česko poslat 89 miliard korun na záchranu eura?

Ano 2995
Ne 9460
Nevím 317

Podle Singera dohody z bruselského summitu však celkově neřeší problémy eurozóny jako celku.

Představitelé eurozóny se na summitu minulý týden dohodli, že poskytnou MMF půjčku 200 miliard eur. Peníze by fondu půjčily centrální banky eurozóny a dobrovolně i dalších zemí EU a fond by následně půjčil peníze ohroženým zemím v Evropské unii.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg přitom v neděli připustil, že vláda na půjčku přistoupí. ČR by tak měla poskytnout zhruba 90 miliard korun, což je asi desetina devizových rezerv ČNB.

"Před pár lety bych řekl, že rezerv máme více než dost. Dnes je doba, kdy se ze starých jistot stávají nové nejistoty a člověk má radši těch rezerv více než méně. Musím říci, že pokud vláda za námi přijde, tak si to
důkladně prostudujeme a budeme se muset hodně zamýšlet. Musím říci, že to bude podstatně těžší rozhodování než dříve. Je totiž plno nových nejistot," uvedl Singer.

Celkově je částka 200 miliard eur podle Singera relativně nízká. "Mně se
zdá, že ta částka je trošku jako acylpyrin na zlomenou nohu. Nezaškodí, ale zároveň není schopna výrazněji pomoc," uvedl.

V Evropě se podle guvernéra zřejmě změní zahraničněobchodní toky a vůbec celá struktura zahraničního obchodu vyplývající z existence eurozóny. "A to je také důvod, proč mít dostatečné devizové rezervy. Rezervy tady nejsou pro regulaci. Takže si myslím, že toto rozhodování nebude lehké," uvedl.

Rezerv je naopak hodně, nesouhlasí Niedermayer

Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer dnes ale České televizi řekl, že ho stanovisko ČNB překvapuje. ČNB má podle něho spíše dlouhodobě problémy s tím, že má příliš mnoho devizových rezerv. "Tady se nejedná o nějak zvýšení zadlužení ČR, ale část těch peněz, které ČNB spravuje, by se jakoby uložilo na základě smlouvy s MMF, a ten by je používal na podporu evropských ekonomik. "Já to vidím jako opatření, které by České republice pomohlo," řekl Niedermayer.

Pravidla seniority

"Dohoda by musela být na úrovni českých politiků. ČNB bude možná svými postoji vládu ovlivňovat, ale neumím si představit, že by ČNB neudělala, co by rozhodli. Nezávislost ČNB musí mít své meze," dodal.

Půjčky od Mezinárodního měnového fondu mají takzvanou senioritu. To
znamená, že pokud se stát, který půjčku přijal, dostane do potíží, splatnost úvěru MMF má přednost před splatností ostatních závazků. Úvěry, které krachujícím zemím poskytuje přímo eurozóna, takto jasně definovanou přednost nemají.

Půjčka MMF z devizových rezerv ČNB zůstane z platebněbilančního hlediska jejich součástí a nezvýší zadluženost ČR. V rámci platební bilance dojde ke změně struktury aktiv ČNB a vzroste pohledávka vůči MMF.

Státy eurozóny se na konci minulého týdne dohodly na smlouvě o unijní
reformě, kterou ale odmítla Británie. Ostatní nečlenské země eurozóny
včetně Česka si vymínily čas na rozmyšlenou a na konzultace ve svých
parlamentech.

Lidovky.cz, ČTK