4. května 2009 18:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Půl milionu lidí bude mít vyšší plat

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Kabinet v demisi Mirka Topolánka dnes rozhodl o zvýšení mezd ve veřejném sektoru o 3,5 procenta. Polepší si hlavně pracovníci ve školství. Přidáno dostane asi půl milionu lidí.

Všechny prostředky jsou zahrnuty v rozpočtu a není třeba žádat zvýšení výdajů, zdůraznil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas s tím, že k návrhu neměly výrazné připomínky kraje, z jejichž rozpočtů část peněz půjde.

Podle předsedy Asociace krajů a jihočeského hejtmana Michala Haška (ČSSD) vláda ale zvýšila tarify populisticky před volbami, aniž zajistila financování pro města, obce a kraje. "Po nesmyslném krácení financí na provoz krajských domovů důchodců, po šikaně krajů ve zdravotnictví, po absolutním ignorování krajů v žádosti jednat s vládou o společném postupu v boji s hospodářskou krizí je dnešní rozhodnutí končící Topolánkovy koaliční vlády dalším trapným naplněním hesla čím hůře, tím lépe," uvedl v tiskové zprávě.

Nečas na tiskové konferenci po jednání vlády na připomínku z krajů reagoval s předstihem. Na platy mají, když platí nepotřebné záležitosti, uvedl, ale odmítl poznámku upřesnit. Týkala se nicméně s největší pravděpodobností sporu ODS a ČSSD o hrazení zdravotních poplatků kraji.

Úředníci, zdravotníci ve státních nemocnicích, učitelé i vojáci, příslušníci bezpečnostních sborů a duchovní by se podle dřívějších informací měli zvýšení tabulkového platu dočkat od 1. června. Plošné zvýšení mezd se nejvíc dotkne resortu školství, kde pracuje 220.000 lidí.

Nečas už dříve řekl, že návrh se týká "všech zaměstnanců veřejného sektoru, kteří jsou odměňováni na základě tarifních platových tabulek". Tvrdí, že rozpočet tento krok nezatíží a rozhodně neznamená, že dostanou přidáno pouze státní úředníci, ti podle Nečase tvoří naprostou menšinu lidí, kteří budou z rozhodnutí profitovat. Růst platů o 3,5 procenta považuje za "poměrně mírnou valorizaci".

Ministři dříve uváděli, že by se platy mohly výrazněji zvedat pouze při snižování počtu pracovníků ve státní správě a že by měli být lépe odměňováni schopnější lidé. Podle Nečase bylo extrémem přidávat zaměstnancům ve veřejném sektoru každý rok, jak to dělávaly vlády sociálních demokratů.

Opačným extrémem by však bylo, aby nedostali víc během několika let, kdy kromě tohoc reálné mzdy klesají. Podle Nečase nelze zvýšení platů ve veřejné sféře považovat za populistické gesto. Ministři se tímto způsobem pokusí kompenzovat loňský mírný pokles reálné hrubé mzdy ve veřejném sektoru, uvedl. Tarifní tabulky byly zatím naposledy valorizovány v lednu 2007; v příštím roce podle Nečase peníze na zvyšování platů o více než 1,5 procenta v rozpočtu rozhodně nebudou.

V případě, že by vláda nyní platy zaměstnancům veřejného sektoru nezvýšila, nedočkali by se podle Nečase valorizace nejméně do roku 2011. "Znamená to, že by za rok 2007, 2008, 2009 a 2010, tedy po čtyři roky, nedošlo ke zvýšení mzdy," hájil Nečas rozhodnutí vlády s tím, že se kabinet vydal "zlatou střední cestou".

ČTK