Čtvrtek 16. července 2020svátek má Luboš 19 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rusko neprožívá krizi, řekl Putin. A na úvod pochválil hospodářství

Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin. | foto: Reuters

PETROHRAD Ruská ekonomika navzdory předpovědím neprožívá větší krizi, inflaci se daří držet pod kontrolou, kurz rublu je stabilnější a banky se přizpůsobily novým podmínkám, řekl dnes na ekonomickém fóru v Petrohradě ruský prezident Vladimir Putin.

Země, která čelí poklesu důležitých příjmů z těžby ropy a západním hospodářským sankcím, podle něj hodlá vytvořit lepší podmínky pro investory, předvídatelné právní prostředí a zmrazit daně.

Zároveň obvinil USA z vyvolání ukrajinské krize a vyzval západní státy, aby se nevměšovaly do ruských vnitřních záležitostí.

Putin začal k účastníkům fóra hovořit se zhruba půlhodinovým zpožděním a projev zahájil chválou ruského hospodářství. 

Ekonomika se prý relativně dobře vyrovnává s klesajícími cenami ropy i důsledky sankcí, které mimo jiné omezují přístup Ruska na finanční trhy a západní země je vyhlásily v souvislosti s ruským podílem na ukrajinské krizi.

„Ještě na konci loňského roku nám předpovídali hlubokou krizi. To se nestalo. Stabilizovali jsme situaci, neutralizovali negativní výkyvy a obdobím těžkostí procházíme sebevědomě. Stalo se tak především proto, že Rusko je dostatečně odolné,“ řekl prezident. Protikrizová opatření splnila účel a teď je podle Putina možné přejít k „systémovému rozvoji“.

Prezident poté oznámil, že Moskva plánuje investiční pobídky, chce zmrazit daně na čtyři roky a podpoří vědu a technologické inovace. Spolupráce se Západem prý podle něj bude i přes diplomatické neshody pokračovat. „Dialog je v našem společném zájmu,“ řekl Putin.

S Kyjevem budeme jednat

Ruský prezident zopakoval stanovisko Moskvy k ukrajinskému konfliktu a z jeho vyvolání obvinil Spojené státy. Příčinou nynější krize na Ukrajině není ruská politika, ale podpora, kterou Západ poskytoval „protiústavnímu“ převratu v Kyjevě, řekl Putin v odpovědi na dotaz účastníků konference.

Rusko je podle prezidenta připraveno vyvíjet tlak na východoukrajinské separatisty, ale i Západ by měl přesvědčit Kyjev o nutnosti přispět k nalezení kompromisu. „Jakmile padne politické rozhodnutí, zbraně na východě Ukrajině nebudou,“ prohlásil Putin.

Rusko počítá s „plnohodnotným, důvěryhodným a rovnoprávným dialogem“ s Ukrajinou, řekl ruský prezident a potvrdil svou tezi o tom, že „bez ohledu na nynější problémy jsou Rusové a Ukrajinci jeden národ, jedno etnikum se společnou historií a kulturou“.

Západní státy by se podle šéfa Kremlu neměly vměšovat do vnitřních ruských záležitostí a nikdo by s Moskvou neměl hovořit jazykem ultimát. Spojené státy vytrvale vnucují Rusku své hodnoty, ale Moskva bude sama určovat své potřeby a zájmy, upozornil Putin.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK VÝROBY / STROJNÍK - OLOMOUC

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč