Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rusko neprožívá krizi, řekl Putin. A na úvod pochválil hospodářství

Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin. | foto: Reuters

PETROHRAD Ruská ekonomika navzdory předpovědím neprožívá větší krizi, inflaci se daří držet pod kontrolou, kurz rublu je stabilnější a banky se přizpůsobily novým podmínkám, řekl dnes na ekonomickém fóru v Petrohradě ruský prezident Vladimir Putin.

Země, která čelí poklesu důležitých příjmů z těžby ropy a západním hospodářským sankcím, podle něj hodlá vytvořit lepší podmínky pro investory, předvídatelné právní prostředí a zmrazit daně.

Zároveň obvinil USA z vyvolání ukrajinské krize a vyzval západní státy, aby se nevměšovaly do ruských vnitřních záležitostí.

Putin začal k účastníkům fóra hovořit se zhruba půlhodinovým zpožděním a projev zahájil chválou ruského hospodářství. 

Ekonomika se prý relativně dobře vyrovnává s klesajícími cenami ropy i důsledky sankcí, které mimo jiné omezují přístup Ruska na finanční trhy a západní země je vyhlásily v souvislosti s ruským podílem na ukrajinské krizi.

„Ještě na konci loňského roku nám předpovídali hlubokou krizi. To se nestalo. Stabilizovali jsme situaci, neutralizovali negativní výkyvy a obdobím těžkostí procházíme sebevědomě. Stalo se tak především proto, že Rusko je dostatečně odolné,“ řekl prezident. Protikrizová opatření splnila účel a teď je podle Putina možné přejít k „systémovému rozvoji“.

Prezident poté oznámil, že Moskva plánuje investiční pobídky, chce zmrazit daně na čtyři roky a podpoří vědu a technologické inovace. Spolupráce se Západem prý podle něj bude i přes diplomatické neshody pokračovat. „Dialog je v našem společném zájmu,“ řekl Putin.

S Kyjevem budeme jednat

Ruský prezident zopakoval stanovisko Moskvy k ukrajinskému konfliktu a z jeho vyvolání obvinil Spojené státy. Příčinou nynější krize na Ukrajině není ruská politika, ale podpora, kterou Západ poskytoval „protiústavnímu“ převratu v Kyjevě, řekl Putin v odpovědi na dotaz účastníků konference.

Rusko je podle prezidenta připraveno vyvíjet tlak na východoukrajinské separatisty, ale i Západ by měl přesvědčit Kyjev o nutnosti přispět k nalezení kompromisu. „Jakmile padne politické rozhodnutí, zbraně na východě Ukrajině nebudou,“ prohlásil Putin.

Rusko počítá s „plnohodnotným, důvěryhodným a rovnoprávným dialogem“ s Ukrajinou, řekl ruský prezident a potvrdil svou tezi o tom, že „bez ohledu na nynější problémy jsou Rusové a Ukrajinci jeden národ, jedno etnikum se společnou historií a kulturou“.

Západní státy by se podle šéfa Kremlu neměly vměšovat do vnitřních ruských záležitostí a nikdo by s Moskvou neměl hovořit jazykem ultimát. Spojené státy vytrvale vnucují Rusku své hodnoty, ale Moskva bude sama určovat své potřeby a zájmy, upozornil Putin.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.