Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rusko neprožívá krizi, řekl Putin. A na úvod pochválil hospodářství

Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin. | foto: Reuters

PETROHRAD Ruská ekonomika navzdory předpovědím neprožívá větší krizi, inflaci se daří držet pod kontrolou, kurz rublu je stabilnější a banky se přizpůsobily novým podmínkám, řekl dnes na ekonomickém fóru v Petrohradě ruský prezident Vladimir Putin.

Země, která čelí poklesu důležitých příjmů z těžby ropy a západním hospodářským sankcím, podle něj hodlá vytvořit lepší podmínky pro investory, předvídatelné právní prostředí a zmrazit daně.

Zároveň obvinil USA z vyvolání ukrajinské krize a vyzval západní státy, aby se nevměšovaly do ruských vnitřních záležitostí.

Putin začal k účastníkům fóra hovořit se zhruba půlhodinovým zpožděním a projev zahájil chválou ruského hospodářství. 

Ekonomika se prý relativně dobře vyrovnává s klesajícími cenami ropy i důsledky sankcí, které mimo jiné omezují přístup Ruska na finanční trhy a západní země je vyhlásily v souvislosti s ruským podílem na ukrajinské krizi.

„Ještě na konci loňského roku nám předpovídali hlubokou krizi. To se nestalo. Stabilizovali jsme situaci, neutralizovali negativní výkyvy a obdobím těžkostí procházíme sebevědomě. Stalo se tak především proto, že Rusko je dostatečně odolné,“ řekl prezident. Protikrizová opatření splnila účel a teď je podle Putina možné přejít k „systémovému rozvoji“.

Prezident poté oznámil, že Moskva plánuje investiční pobídky, chce zmrazit daně na čtyři roky a podpoří vědu a technologické inovace. Spolupráce se Západem prý podle něj bude i přes diplomatické neshody pokračovat. „Dialog je v našem společném zájmu,“ řekl Putin.

S Kyjevem budeme jednat

Ruský prezident zopakoval stanovisko Moskvy k ukrajinskému konfliktu a z jeho vyvolání obvinil Spojené státy. Příčinou nynější krize na Ukrajině není ruská politika, ale podpora, kterou Západ poskytoval „protiústavnímu“ převratu v Kyjevě, řekl Putin v odpovědi na dotaz účastníků konference.

Rusko je podle prezidenta připraveno vyvíjet tlak na východoukrajinské separatisty, ale i Západ by měl přesvědčit Kyjev o nutnosti přispět k nalezení kompromisu. „Jakmile padne politické rozhodnutí, zbraně na východě Ukrajině nebudou,“ prohlásil Putin.

Rusko počítá s „plnohodnotným, důvěryhodným a rovnoprávným dialogem“ s Ukrajinou, řekl ruský prezident a potvrdil svou tezi o tom, že „bez ohledu na nynější problémy jsou Rusové a Ukrajinci jeden národ, jedno etnikum se společnou historií a kulturou“.

Západní státy by se podle šéfa Kremlu neměly vměšovat do vnitřních ruských záležitostí a nikdo by s Moskvou neměl hovořit jazykem ultimát. Spojené státy vytrvale vnucují Rusku své hodnoty, ale Moskva bude sama určovat své potřeby a zájmy, upozornil Putin.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!