2. září 2010 11:07 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Radičová: Proč pomáhat předluženým zemím? Dožeňme je k bankrotu

Iveta Radičová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iveta Radičová | foto: ČTK

BRATISLAVA Nadměrně zadlužené země by měly být dohnány k bankrotu, a ne zachraňovány. Uvedla to podle dnešního vydání listu The Wall Street Journal slovenská premiérka Iveta Radičová. Dodala, že záchranný fond eurozóny založený v letošním roce na pomoc zemím s finančními problémy pravděpodobně více problémů způsobí, než vyřeší.

Slovensko se letos jako jediný stát eurozóny odmítlo podílet na půjče zadluženému Řecku v celkové hodnotě 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč).

Bratislava měla původně Aténám půjčit 817,85 milionu eur, slovenský parlament však tento krok minulý měsíc neschválil. Souhlasil nicméně s tím, že se země zapojí do záchranného fondu eurozóny.

Čtěte více:

Radičová podle listu vyzvala ke změnám v institucích Evropské unie, jež by zabránily podobným krizí, jako nastala v Řecku. Eurozóna podle ní rovněž potřebuje vytvořit řádný bankrotový proces pro země, které nejsou schopny splácet své dluhy.

Slovensko je nejchudším členem eurozóny a slovenským politikům se nezdálo spravedlivé, aby jejich země přispívala bohatším zemím, které své dluhy nezvládají.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.