Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ráje pro praní špinavých peněz? „Bohaté“ Emiráty a „nuzný“ Pákistán

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN/PRAHA Nejdřív práce, potom zábava. To platí i pro peníze pocházející z nelegální činnosti. Ty je potřeba nejdříve řádně vyprat a sehnat jim „čistý rodný list“. Teprve potom si můžou kriminálníci začít nelegální peníze začít bez obav užívat.

Nejlepší cestou je přitom je vyvést peníze za hranice, což vysledování původu peněz značně zkomplikuje. Podle serveru Business Insider teď britská vláda identifikovala deset nejoblíbenějších destinací, kam se kriminální živly vydávají, když chtějí peníze vyprat.

K určení nejoblíbenějších zemí k praní špinavých peněz britské galérky, jí přitom posloužila výše zabavených zločineckých aktiv z těchto států za posledních pět. Jejich celková výše za tuto dobu přitom dosáhla asi 600 (asi 23 miliard korun) milionů liber.

Podle ministerstva financí je však číslo mnohem větší. Spoustě lidem se totiž daří pátrání vyhnout.

10. Nigérie
Před nedávnem byl v Londýně zatčen bývalý nigerijský ministr pro ropný průmysl. Důvodem bylo právě praní špinavých peněz. Problém korupce, včetně uvnitř nigerijské vládě, je dlohotrvající. Například v žebříčku vnímání korupce neziskové organizace Transparency International skončila z celkového počtu 174 zemí Nigérie na 136. místě.

9. Ostrov Man
Ostrov Man je znám především jak daňový ráj, kde platí nulová korporátní daň a daň z příjmů ve výši 20 procent. Evidentně jde i o pěkné místo, kde jde vyprat špinavé peníze. Letos bylo například zatčeno sedm lidí, kteří jsou podezřelí, že zde „vyčistili“ asi 21 milionů liber.

8. Britské Panenské ostrovy
Oblíbenou destinací je i více než 50 malých karibských ostrovů známých jako Britské Panenské ostrovy. Kromě toho, že jde opět o daňový ráj, jsou tyto ostrovy rovněž méně ochotné zveřejňovat údaje o místních společnostech.

7. Kypr
Podle listu The Independent mají na Kypru i přes nedávnou krizi uloženy miliony dolarů v hotovosti stále Rusové. Přes bankovní systém ostrova se přitom mají prát peníze pocházejících z obchodů se zbraněmi na Blízkém východě a výnosy z nelegální činnosti moskevské mafie.

6. Hong Kong
Podle místní policie roste kriminální činnost včetně deliktu praní špinavých. Zatímco loni šetřila policie 4 případy, kdy se mělo jednat asi o 245 milionů hongkongských dolarů, tak jen během první poloviny letošního roku šlo skoro o dvojnásobnou částku.

5. Lichtenštejnsko
Jestli něco oblíbené „prádelny“ spojuje, tak je to že jde často i o daňové ráje. V minulosti byl malý stát na hranicích Švýcarska a Rakouska oblíbenou destinací mezi zločinnými gangy z Ruska, Itálie či Kolumbie. V posledních letech se ale přístup místní vlády mění a ta je mnohem více ochotná se domluvit se zeměmi, které pátrají po nelegálně nabitém majetku svých občanů.

4. Španělsko
Země, která dříve bývala oblíbeným místem, kam odcházeli britští gangsteři strávit důchod, už tolik přívětivá také není. Od loňského roku zde například na stálé bázi funguje britský Úřadu pro vymáhání výnosů (ARA), který se vyhledáváním majetku zabývá.

3. Švýcarsko.
Švýcarsko je mezi zločinci třetí nejoblíbenější destinací. Země, která se proslavila pověstným bankovním tajemstvím, se rovněž dala do boje i s praním špinavých peněz. Podle tamní bankovní asociace je potírání praní špinavých peněz společně s bojem proti financování terorismu jedním z jejích hlavních cílů.

2. Pákistán
Pákistán nemá ve finančním svět zcela dobrou pověst. Jednak jde o zemi, ze které pochází část zdrojů pro financování terorismu a rovněž jde o oblíbenou destinaci , jak „vybělit“ peníze. Na vině je přitom několik faktorů. Chabý dohled, absence vlády práva a nedostatek kapacit pro vyšetřování finančních deliktů.

1. Spojené arabské emiráty
Vítězství však míří na arabský poloostrov. Jedno z největších světových finančních center totiž láká kromě seriózních byznysmenů i kriminální živly. To však nemusí mít dlouhého trvání. Podobě jako ve Španělsku i tady začal fungovat Úřada pro vymáhání výnosů, kdy si obě země pomáhají vypátrat a vypořádat se s nepoctivci.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!