31. července 2009 11:44 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rakušané mají další terč: našli si nový Temelín v Německu

Německá jaderná elektrárna Isar1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá jaderná elektrárna Isar1. | foto: Reprofoto

ČESKÉ BUDĚJOVICE Zástupci české jaderné lobby si mohou oddechnout. Temelín už totiž není pro Rakušany tou nejnebezpečnější atomovou elektrárnou v sousedství. Podobnou "nálepku" nyní dostala překvapivě i německá jaderná elektrárna Isar 1. Jeden z nejradikálnějších protijaderných aktivistů hornorakouský radní pro životní prostředí Rudi Anschober v rozhovoru s německými médii potvrdil, že z jeho pohledu jsou bezpečnostní rizika provozu Isaru srovnatelná s Temelínem.

"Isar ohrožuje naše obyvatelstvo stejně jako Temelín. Máme opravdu vážné obavy," řekl Anschober. Odvolal se přitom mimo jiné na studii německých Zelených, která u německé elektrárny údajně potvrdila vysoké bezpečnostní riziko, mimo jiné kvůli tomu, že reaktory nejsou dostatečně chráněné proti případnému pádu letadla.

Většina rakouských politiků i aktivistů přitom dosud požadovala, aby Temelín, pokud má být vůbec v provozu, odpovídal německým jaderným normám. V Německu například potrubí s párou a vodou odděluje zeď, aby v případě popraskání jednoho rozvodu nebyl poškozen rozvod sousední. V Temelíně stejný problém řeší takzvaný omezovač švihů, toto řešení je ale podle Rakušanů nedostatečné.

Nyní však Rudi Anschober vůbec poprvé přiznal, že ani přísné německé normy nemusí být zárukou naprosté jaderné bezpečnosti. Naopak. I když byla bezpečnost Isaru kritizována některými rakouskými aktivisty i v minulosti, nikdo z aktivistů ani politiků dosud nešel tak daleko, aby Isar srovnal s Temelínem.

Anschoberovo prohlášení přichází paradoxně v době, kdy k Evropskému soudu ve Štrasburku míří další rakouská žaloba na Temelín.

Rakouský poslanec za Stranu svobodných (FPÖ) Werner Neubauer zažaloval minulý týden Česko kvůli plánům na dostavbu Temelína. "Hlavním důvodem žaloby je fakt, že Česko při přípravě stavby třetího a čtvrtého temelínského bloku odmítá provést hodnocení vlivu stavby na životní prostředí podle standardů EU," popsal Neubauer.

Evropská komise podle něj v roce 2007 konstatovala, že toto hodnocení v Česku neodpovídá evropským normám. Ze stejného důvodu ale Neubauer zažaloval i Slovensko, které chystá dostavbu jaderné elektrárny Mochovce.