5. listopadu 2012 13:28 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rathův kraj chyboval při rozdělování eurofondů, zjistil kontrolní úřad

David Rath na inspekci při rekonstrukci buštěhradského zámku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath na inspekci při rekonstrukci buštěhradského zámku. | foto: Středočeský kraj

PRAHA Nejvyšší kontrolní úřad odhalil závažná pochybení v hospodaření regionálního operačního programu Střední Čechy. Ředitel úřadu Tomáš Novotný ale výsledky bagatelizuje. Regionální rada v minulých letech měla chybovala hlavně v kontrole a vyhodnocování projektů.

Kontroloři NKÚ prověřili 15 projektů osmi příjemců dotací v objemu 545,1 milionu korun. Našli v nich řadu pochybení - ať už v hodnocení projektů, u posouzení nákladů nebo v kontrole způsobilosti výdajů.

Šéf úřadu regionální rady Tomáš Novotný podotkl, že regionální rada schválila 660 projektů v celkové hodnotě 15 miliard korun, a tak lze těžko předpokládat, že neudělala jedinou chybu.

Evropské peníze

Operační program Střední Čechy je jedním ze sedmi takzvaných regionálních operačních programů. Chybným přerozdělováním evropských peněz už se policie zabývá například v programu Severozápad nebo Jihozápad.

Ve vzorku kontrolovaném NKÚ bylo podle něj chybně vyplaceno 7,6 milionu korun, což představuje 1,4 procenta. EU přitom toleruje chybovost do dvou procent.

Kontrolní úřad uvedl, že u některých hodnotících kritérií, podle nichž byly projekty vybírány, nestanovila rada ani minimální počet bodů, jež projekt musel získat, aby uspěl. Bylo tak možné schválit i projekty, jejichž realizace nebyla žadatelem dostatečně zajištěna, s nejasným rozpočtem či nesplnitelným harmonogramem.

Novotný v této souvislosti uvedl, že když v roce 2009 nastoupil do čela úřadu, změnil kritéria hodnocení, posílil hledisko hospodárnosti a založil speciální oddělení na kontrolu výběrových řízení. Kontrola je podle něj od té doby velmi důsledná, je stanoveno 200 bodů, z toho je 130 minimum.

ČTĚTE TAKÉ:

Regionální rada podle NKÚ chybovala i v kontrole projektů. Například u projektu obnovy historického centra Mělníku si město nárokovalo 593 000 Kč na osobní náklady zaměstnance, které rada proplatila, přestože městský úřad náklady nedoložil výkazem práce.

Město s tím ale nesouhlasí, potřebné doklady podle něj byly předloženy. "Dnes odpoledne jedou zástupci města na jednání na regionální radu, kde se rozhodne o dalším postupu," uvedl starosta Ctirad Mikeš (ČSSD). "My s tím nesouhlasíme, ale NKÚ má pochopitelně svá práva a povinnosti," dodal.

Novotný uvedl, že úředníci regionální rady tehdy akceptovali mzdové listy jako dostatečné potvrzení. NKÚ chtěl ale doložit detailnější materiály, které je podle něj žadatel připraven předložit.

Milionové vícepráce

U rekonstrukce sportovní haly BIOS v Kladně rada zase městu proplatila 3,8 milionu korun za vícepráce, které měl magistrát zaplatit sám. Podle Novotného je to sporné, protože podle regionální rady nešlo o vícepráce, ale o změnu technického řešení.

Mluvčí kladenského magistrátu Vilém Frček uvedl, že dodatečné práce vznikly kvůli objektivně nepředvídatelným okolnostem a byly nezbytné pro provedení původních stavebních prací.

Kauza Severozápad:

Na porušení právních předpisů narazili kontroloři u sedmi z osmi kontrolovaných příjemců dotací. Například Vlašim v projektu obnovy historického centra rozdělila veřejnou zakázku a pak její části zadala bez výběrového řízení.

Podle Novotného šlo o akci, která byla provedena ještě před zavedením systému detailní kontroly. "Ale jen pro představu - byl to projekt za 87,9 milionu a NKÚ v něm našel problém za 325 000 Kč," podotkl.

Benátky nad Jizerou u dvou svých projektů několikrát vyzvaly k předložení cenové nabídky jen jednoho dodavatele, přestože měly oslovit alespoň tři. Starosta Jaroslav Král (ODS) se hájí tím, že soutěže byly uspořádány ještě podle starých předpisů, které podle něj takový postup umožňovaly.

"ROP nám to schválil, že to bylo v pořádku, NKÚ v tom vidí pochybení. Jedu o tom ve čtvrtek jednat na regionální radu. Pochopitelně jsme se proti tomu odvolali," uvedl.

Dalším případem byla obec Vestec, která při výstavbě mateřské školy vybrala nabídku, jež byla o víc než milion korun dražší než ta nejnižší. Dostala za to od regionální rady pokutu 88 000 korun, upozornil NKÚ.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

Najdete na Lidovky.cz