Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ratingová agentura prudce snížila hodnocení Řecka

Řecko ve stávce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko ve stávce. | foto: Reuters

NEW YORK Mezinárodní ratingová agentura Moody´s Investors Service dnes srazila úvěrové hodnocení Řecka o plné čtyři příčky na stupeň Ba1. Jako druhá ze tří světových agentur tak hodnotí schopnost země splácet dluhy ratingem ve spekulativní kategorii.

Moody´s svůj krok zdůvodnila ekonomickými riziky záchranného programu, který Řecku poskytly země eurozóny spolu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

Moody´s konstatovala, že záchranný balík v dohledné době eliminuje rizika platební neschopnosti v důsledku potíží s likviditou a povzbuzuje k zavádění věrohodných a průchodných strukturálních reforem. "Makroekonomická a realizační rizika spojená s tímto programem jsou však podstatná a odpovídají ratingu Ba1," uvedla analytička agentury Sarah Carlsonová.

Moody´s upozornila, že uvažuje o snížení řeckého ratingu do spekulativní kategorie, již 10. května. To bylo dva týdny poté, co tak nečekaně učinila konkurenční agentura Standard & Poor's. Ta si tím od evropských zemí vysloužila kritiku za překotnost, protože nepočkala na ohlášené oznámení záchranného plánu.

Agentury začaly snižovat řecké ratingy od loňského podzimu, poté co nová řecká vláda odhalila skutečnou výši rozpočtového deficitu. Začala tím řecká dluhová krize, kdy se od země odklonili investoři a Řecko kvůli prudkému růstu úroků z dluhopisů přestalo být schopno financovat své dluhy vydáváním nových dluhopisů na trzích. Na počátku května Řecku eurozóna s MMF přislíbily pomoc v celkové výši 110 miliard eur (zhruba 2,8 bilionu Kč), avšak výměnou za to, že řecká vláda uskuteční plán razantních rozpočtových úspor a zvýšení daní.

Podle Carlsonové však nyní vládne značná nejistota ohledně dopadů úsporných opatření na ekonomický růst země, zejména v současné situaci, kdy světová ekonomika teprve oživuje z hluboké recese. "Tato nejistota představuje riziko, které vede Moody´s k přesvědčení, že řecká úvěruschopnost nyní odpovídá ratingu Ba1, který předpokládá větší, avšak stále ještě nízké riziko vyhlášení platební neschopnosti," uvedla Carlsonová.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!